От началото на годината в България са регистрирани 45 случая на лаймска болест, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести. За сравнение, през същия период на миналата година случаите са били едва 22 – почти два пъти по-малко. Само през последната седмица на март (24–30.03) са открити още 6 нови заразени, пише GlasNews.bg.

Според експертите, броят на заболелите тепърва ще се увеличава, тъй като сезонът на кърлежите предстои – обикновено най-активни са през април, май и юни.

Лаймската болест е една от най-разпространените инфекции, пренасяни от кърлежи у нас. Причинява се от бактерията Borrelia burgdorferi, която се предава единствено чрез ухапване от заразен кърлеж. Изследванията сочат, че над 30% от кърлежите са носители на тази бактерия.

Лекарите съветват, ако откриете кърлеж върху себе си или върху домашния си любимец, след изваждането му да го занесете за изследване. Заболяването преминава през няколко етапа и може да засегне кожата, ставите, сърцето и нервната система. Един от характерните признаци е кожен обрив.

Със затоплянето на времето медиците предупреждават хората, планиращи разходки сред природата, да бъдат особено внимателни и да вземат предпазни мерки срещу кърлежи.