
Заразените с коронавирус, но безсимптомни пациенти - имат по-малко антитела, в сравнение с тези, които са изкарали заболяването по-тежко. Това категорично заяви доц. д-р Пенка Петрова в ефира на БТВ. Тя добави още, че имунитета е от 3-6 месеца, а за неговата дългосрочност тепърва ще се правят изследвания.
Според нея трябва да имаме балансиран подход към заболяването, без паника и със стриктно спазване на мерките за хигиена и предпазване.
„Не всеки положителен може да заразява. Най-заразни сме в първите 3-4 дни след заразяването. Намаляването на карантината на 10 дни беше правилна мярка“, заяви д-р Петрова.
Относно мутацията на вируса тя заяви:
„Вирусът мутира, но с по-малка честотата в сравнение с тази, която се разпространява. Учените разчитат на една негативна мутация, която да започне да го самоунищожава и той да спре да бъде заразен. В момента е по-вирулентен щам, но не толкова смъртоносен“, каза още Петрова.
Учените от БАН са направили анализ на използвана маска и са установили, че на вътрешната й страна има цялата микрофлора на кожата на самия човек, от външната страна има сериозно бактериално количество, но не и бактерии от типа на ешерихиа коли. Това означава, че те не са толкова опасни и могат да се използват повторно.
Доцентът заяви, че вирусът е най-опасен за хората с имунен дефицит, диабет и сърдечно съдови заболявания.
Още от категорията

Нова социална пенсия от 1 юли

Патриарх Даниил: Българското училище е родено от Църквата

Акценти






Клон се стовари върху движещ се автомобил в Пловдив


Акция в Столипиново, задържан е известен пласьор
