
Председателят на Конфедерацията на на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев излезе с позиция във Фейсбук по повод скандала с пазарджишкия лекар, за когото се разбра след разследване на Нова, че е поставял стентове на здрави хора и получавал огромна заплата. Според Домусчиев у нас се поставят 3.5 пъти повече стентове отколкото в другите страни и по този начин се източват над 160 милиона лева от Здравната каса. Ето какво написа Домусчиев:
В България се поставят над 3 пъти и половина повече стентове отколкото в останалите страни от ЕС. Проучване на европейските дружества по кардиология и кардиохирургия сочат, че при пациентите със сърдечни проблеми в Европа съотношението на оперативно лечение е следното: Една класическа операция към 3,8 поставени стента.
В България съотношението е една операция към 14 поставени стента. Тоест три пъти и половина повече. Това означава, че тези 3 пъти и половина са поставени без необходимост. Освен че се вреди на здравето на пациентите, се източват огромни суми от НЗОК. При 50 хиляди стента поставени у нас през миналата година, с оглед споменатото проучване, означава, че нуждите от поставяне на стентове са не повече от 14 хиляди.
Тоест имаме 36000 излишно поставени стентове. При цена от 4 500 лева на стент и поставянето му, това означава годишно източване на над 160 милиона лева от Здравната каса. От парите за здраве, които всеки месец си внасяме в НЗОК!!!
И отново да поздравим разследващия екип на Нова за добре свършената работа!
Още от категорията

Да се направи реална оценка на разходите за строеж за детска болница, призовават от ПП

Поредна тежка катастрофа на АМ "Тракия" в посока София

Акценти


Откриха изчезналият в Пловдив Даниел




Адвокат нарече катастрофиралата Дебора "боклук"

Голям пожар в село Косово, над 50 души се борят с огъня

