В ранната неделна утрин доброволци от кукленското село Руен се обединиха около благородната идея да залесят голяма площ в Родопите. Въпреки лошото време, те се организираха, хванаха лопатите и посадиха 3300 борови дръвчета. Акцията по залесяване край селото ще продължи през целия ден.
"По този начин показваме добър пример и желанието ни да имаме повече гори, които са белия дроб на нашата страна", заяви един от доброволците.
Боровете са вечнозелени дървета, разпространени в по-голямата част от Северното полукълбо. В Евразия те се срещат от Канарските острови и Шотландия на запад до руския Далечен изток и Филипините на изток, и от Северна Норвегия и Източен Сибир на север до Хималаите и Югоизточна Азия на юг. Боровете се отглеждат масово за производство на дървесина в Нова Зеландия - там са успели да се развият и като инвазивна култура.
Естествено растящи в България са пет вида: бял бор (Pinus sylvestris), черен бор (Pinus nigra), бяла мура (Pinus peuce), черна мура (Pinus heldreichii) и клек (Pinus mugo). Мурата и клекът биват класифицирани като част от рода Pinus, независимо от факта, че основното име "бор" отсъства от техните названия. Освен тези видове, в България се култивират и екзотични представители на рода, главно за декоративни цели.
Игловидните листа на бора се разполагат по клоните в брахибласти (снопчета) от по 2, 3 или 5 иглички, в зависимост от конкретния вид на дървото.
Още от категорията
60 пожара са избухнали в страната само за ден