Европейците са започнали да се въоръжават. Все повече чехи и словаци купуват огнестрелно оръжие за самозащита, защото се страхуват от терористична атака, предаде БГНЕС. 

В интервю за "Блеск" чешкият президент Милош Земан директно призова сънародниците си да се въоръжават и да стрелят при терористично нападение. Той се похвали, че неговата съпруга Ивана е получила разрешително за оръжие и усилено тренира на стрелбищата.

От началото на годината в Чехия разрешителните за оръжия са се увеличили с 5944, пише "Сега". В момента 297 966 души имат право да носят оръжия, а официално регистрираните огнестрелни оръжия са 784 722. Съседна Словакия не прави изключение от тази тенденция. Продажбите на огнестрелно оръжие там са скочили с 20 на сто. 

Рязко се е увеличил броят на германците, които са поискали разрешително за оръжие през първата половина на 2016 г., съобщи преди дни и германската федерална полиция. Представители на всички социални групи проявяват засилен интерес към притежаването на несмъртоносни оръжия за самозащита. В националния регистър за разрешителни за оръжие от началото на годината до юни 2016 г. са постъпили 402 301 искания, сочат данни на полицията. За сравнение с миналата година това е увеличение с почти 50%, доколкото през първите шест месеца на 2015 г. исканията са били 270 000.

Разрешителните за малки оръжия в Германия се издават само за носенето на несмъртоносни средства за самозащита, като например газови пистолети. Още през януари медиите в Германия и Австрия писаха за повишен интерес към средствата за самозащита, предимно газови пистолети и лютиви спрейове. Пикът тогава се дължеше на съобщенията за нападения срещу жени по време на новогодишните празненства на открито.

Междувременно в САЩ, където темата за контрола върху огнестрелните оръжия е ключова от десетилетия и е тема и в предизборната кампания, от понеделник влезе в сила закон, който позволява носенето на оръжие в кампусите на държавните университети в щата Тексас. Законът гласи, че всеки държавен университет в Тексас трябва да разреши носенето на оръжие, но може да ограничи местата, където това разрешение се прилага. "Нашият кампус е много сигурен и мисля, че това ще продължи така", каза ректорът на университета в Тексас, където през 1966 г. бяха застреляни 14 души. Така щатите, в които е разрешено носенето на оръжие в университетски кампуси, стават вече осем. 18 щата изрично забраняват носенето на оръжие.

Още новини ТУК

TrafficNews.bg