На нашата интернет страница ще направим специална рубрика "Сигнали за корупция". Това обяви в ефира на БНТ председателят на Сметната палата Димитър Главчев.

"За тази година Сметната палата е приела 416 одитни доклада. Това е повече от един доклад на календарен ден", заяви Главчев. 

"Сметната палата може да се каже, че като е орган е по-скоро най-близко до Народното събрание. Основен неин принцип е, че тя трябва да бъде независима", така Главчев отговори на въпрос дали може Сметната палата да бъде орган за контрол на политически решения. 

"Партиите имат задължението да декларират своите финансови отчети в Сметната палата, както и когато има различни кампании предизборни за различните видове избори, да декларират финансирането. Вчера беше последният ден, в който партиите, участвали на последните избори трябваше да го направят", посочи Главчев.

"Това не е наша работа, а на Комисията за противодействие на корупцията. Там става тази проверка и вече съответно се включва и прокуратурата. Това са компетентните органи", така председателят на Сметната палата отговори на въпроса дали има механизъм да се разбере дали даден политик не е декларирал даден имот в чужбина.

"Предприели сме действия за противодействие на корупцията в рамките на нашата компетентност. От около 2 седмици създадохме ново звено в Сметната палата, което да се занимава именно с това. На нашата интернет страница ще направим специална рубрика "Сигнали за корупция". Тези сигнали биха могли да бъдат за други институции, които проверяваме, но ще приемаме и сигнали за вътре в рамките нашата институция дали има сигнали за корупция", каза Главчев.