Депутати от Реформаторския блок поискаха да отпадне забраната за варене на домашна ракия през първите шест месеца на годината, както и да се върне старото положение - малкият казан да е с обем до 1000 литра.
В края на ноември миналата година парламентът прие промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които удари селските казани като натовари собствениците на малки обекти с вместимост до 500 литра да плащат налог от 550 лева на хектолитър чист алкохол, пише Днес.бг.
Сега обаче реформаторите настояват тези поправки да отпаднат и заради това са внесли проект за изменение в закона. Те смятат, че промените, които парламентът прие, навеждат на мисълта за лобизъм в полза на големите производители.
Реформаторите искат и да отпадне забраната да се вари ракия в селските казани от 1 януари до 30 юни. Според тях това, освен дискриминация, е и угроза за една изконна традиция на българския народ – а именно варенето на домашна ракия.
В мотивите си те посочват още, че освен от плодове, ракия може да се вари от компоти и други варира, което означава, че производството не е ограничено в периода юли – декември. Зимата е неактивно време на полето и заради това тогава варенето на ракия има социално значение по селата. Забраната за варене на ракия от 1 януари до края на юни е крайно некоректно и недопустимо, смятат още реформаторите.
В края на миналата година и част от Патриотичния фронт се обявиха за отмяна на последните промени в закона, приети от парламента.
TNS.bg
Още от категорията
Златанов: България ще изпълнява перфектно задълженията си и след като влезе в Шенген по суша