Премиерът на Турция Ахмет Давутоглу ще посети България на 15-и декември. Очаква се той да разговаря с премиера Бойко Борисов по въпроси, свързани със сигурността по границите и договореностите на Турция с Европейския съюз.
След България, турският премиер ще посети и Брюксел, където на 17-и декември се очаква представители на Общността да отворят глава 17, икономика и парична политика, в преговорите по присъединяване на Турция към ЕС.
Професор Ахмет Давутоглу стана министър-председател на Турция на 24 ноември тази година. Това е същата дата, на която турските ВВС свалиха руски фронтови бомбардировач Су-24 в небето на Сирия. Инцидентът, отговорността за който пое самият Давутоглу, стана началото на най-дълбоката политическа криза в отношенията Русия-Турция. Той доведе до налагането на едностранни санкции от страна на Москва за вноса на турски плодове и зеленчуци, засегна строителния бизнес и пътуванията на руснаци с цел почивка в Турция. На 3 декември стана ясно, че е прекратен и проектът за газопровод „Турски поток“, който трябваше да съединява Русия и Турция по дъното на Черно море, заобикаляйки Украйна и България.
В основата на тази политика стои концепцията за нулиране на проблемите със съседните страни. Въпреки първоначалните успехи тази политика получи тежък удар от сирийския президент Башар Асад, който публично унижи Ердоган и Давутоглу, отказвайки да приеме тяхната роля на посредници в сирийския конфликт и съветите им като „по-старши брат“.
Оттогава Анкара провежда твърда политика спрямо светските власти в Сирия, настоявайки, че решение на сирийската криза може да има само след оттеглянето на Асад. Сирийската криза не само е източник на дипломатически неуспехи за Анкара, но и постоянен проблем с увеличаващия се брой мигранти. В страната има над 2 милиона сирийци, потърсили убежище от кървавия конфликт, който започна през средата на март 2011 г.
Той окачестви нейните резултати като „ново начало“ и „исторически ден“. Анкара получи 3 милиарда евро за справяне с бежанците. Европейските лидери също така решиха поетапно да отменят визите за турски граждани от октомври 2016 г. А също така да се възобновят преговорите за членство на Турция в общността, за което тя кандидатства още от средата на миналия век, но до момента е приключила само една глава в преговорния процес. Въпреки това членството на Турция в преимуществено християнския блок не се възприема еднозначно. Неотдавна лидерът на френската консервативна десница и бивш президент Никола Саркози категорично отхвърли подобна възможност.
TrafficNewS.bg
Още от категорията
Зимата се завърна - сняг вали на много места в страната