Футболен клуб Ботев Пловдив получи отговор от ДАНС, в който се потвърждава новината, че Антон Зингаревич е получил 10 годишна забрана да посещава България, заради заплаха за националната сигурност на страната. От клуба коментираха, че не са получили мотиви за това от председателя на ДАНС.
Както TrafficNews писа, този месец стана ясно, че руският президент на клуба, е получил забрана да влиза в страната, тъй като е посочен в доклад на ДАНС като заплаха за националната сигурност на страната. След това властите наложиха санкцията на руснака, който има и израелски паспорт. Забраната от българските власти е за 10 години, като вече е уведомена Гранична полиция да не допуска Зингаревич на територията на страната.
Малко след това и самия собственик на Ботев Пловдив Антон Зингаревич излезе с първи коментар след събитията. В изявлението си, той каза, че не е предполагал, че подобно нещо може да се случи, като си е помислил, че новината е шега или някакво недоразумение.
Публикуваме и цялата позиция на Ботев Пловдив:
„С писмо, получено на 29 ноември 2024 г., четири седмици след официалното ни запитване, председателя на ДАНС – г-н Пламен Тончев, потвърди лаконично новината, че президентът на ПФК Ботев Пловдив – г-н Антон Зингаревич – е включен в информационния масив на нежеланите в страната чужденци по реда на чл. 21а, ал. 1 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ) за срок от 10 (десет) години.
В писмото си г-н Тончев посочва, че включването на г-н Зингаревич във въпросния масив е станало по негова инициатива, но не посочва с какви мотиви е взел това решение. Съгласно разпоредбата на чл.21а,ал. 1 от ЗЧРБ едно лице може да бъде включено в информационния масив на нежеланите в страната чужденци при наличието на основанията по чл. 10, ал. 1 от същия закон. В чл.10, ал. 1 са посочени 28 различни основания, поради които може да бъде отказано на един чужденец да влезе в страната.
След като се запознахме внимателно с всяко едно от посочените основания за отказ, ние не разпознахме в нито едно от тях г-н Зингаревич.
Писмото на председателя на ДАНС повдига повече въпроси, отколкото дава отговори. Не е ясно по какъв начин и с кои свои действия г-н Зингаревич е привлякъл вниманието на ДАНС и кое конкретно законово основание е дало повод на председателя на ДАНС да наложи такава тежка ограничителна мярка. Как и по какъв начин информацията за включването на г-н Зингаревич е станало достояние на медиите, след като самият г-н Зингаревич не е бил известен за това?
Обръщаме внимание, че г-н Зингаревич е счетен за нежелан за срок от 10 години. Не е ясно по какъв начин и с какви мотиви е определен този срок, при положение че разпоредбата на чл. 21а, ал. 1 от ЗЧРБ не съдържа срок за налагане на тази мярка.
Не на последно място, в писмото на г-н Тончев изрично се казва, че „включването на лица в информационния масив на нежеланите в страната чужденци по чл. 21а, ал. 1 от ЗЧРБ не представлява принудителна административна мярка, поради което председателят на ДАНС не е издал заповед, която да може да бъде оспорена.
На практика, без да е обвинен в нищо и без да е нарушил нито един закон (български или европейски), без да се излагат мотиви и без дори да бъде надлежно информиран за наложената административна мярка, г-н Зингаревич е лишен от възможност за адекватна и навременна защита.
Ние ще продължим да задаваме въпроси на институциите и ще използваме всички допустими от закона средства, за да узнаем мотивите за ограничаване правата на г-н Зингаревич. Тъй като сме убедени, че такива мотиви или липсват, или са неотносими към личността и дейността на г-н Зингаревич, ние ще положим всички усилия те да станат публично достояние”.
Свързани новини:
Ботев готви план План Б след новината за Зингаревич
Ботев ще излязат с позиция за Зингаревич, ако получат отговор от институциите
Душан Керкез: Мисля, че няма шанс Зингаревич да си тръгне оттук
Още от категорията
Главчев очаква до Великден бюджетът да бъде приет