На този етап списъците за ваксинация за пожелателни, не са задължителни. Някои лекари ги изготвят, други - не. Трети тепърва предстои да започнат. Общо взето има интерес. Хората малко или много искат да бъдат записани в някакъв списък, в някаква база данни, така може би се успокояват, че нещо предстои и се подготвят самите те психически за ваксинацията и за рисковете, които тя крие на този етап. Това мнение изрази пред "Дарик" председателят на столичното сдружение на личните лекари д-р Георги Миндов.

Снощи пристигаха първите бройки от ваксината на "Астра Зенека" – с писмо до здравното министерство от сдружението настояха за указания кой тип ваксина за кои пациенти е по-подходящ – РНК – ваксините на "Пфайзер" и "Модерна" или новата векторна на "Астра Зенека".

Алергичните реакции не са така притеснителни, те могат да се случат при всяка една ваксина, при всяко едно лице, независимо какво е, все пак знаем, че има хора, които са алергични. На хората се поставят много голямо количество ваксини още от самото раждане. Но това не е страшна реакция. Трябва обаче да има списък със заболяванията на всяко едно лице, обясни председателят на столичното сдружение на личните лекари. 

Хората усещат, че много европейски страни ще ограничат свободното движение без ваксина или пък ще искат PCR тестове, в същия момент хората се притесняват за здравето си, лутат се, не знаят какво решение да вземат. Според мен здравето е по-важно от пътуването, но да седят така без да се придвижват - ще бъде също така голям проблем, посочи д-р Георги Миндов.

Тест за антитела преди ваксинация срещу Ковид-19, препоръча д-р Георги Миндов. Той разказа, че сред ваксинираните му колеги имало такива с високи титри и такива без антитела.