Първата спасителна мисия мина гладко, каза пред журналисти д-р Вера Иванова, част от екипа, извършил първия полет с медицински хеликоптер по-рано днес.
„Когато взехме пациента, имахме известни турбуленции в началото, при самото излитане на хеликоптера, тъй като пациентът е бил с генерализиран клонично-тоничен гърч, който бе много бързо овладян медикаментозно, след което нямахме проблеми с витални параметри до кацането и предаването на приемащия екип - на покрива на хеликоптерната площадка на болница „Св. Екатерина“, обясни д-р Иванова, цитирана от БТА.
Тя разказа хронологично ситуацията от постъпването на пациентката в МБАЛ-Шумен до подаването и приемането на сигнала за помощ по въздух.
Пациентът е 49-годишна жена, която вероятно заради вирусна инфекция е била с температура 39,5 градуса, постъпила е в спешното отделение с качествени и количествени промени в съзнанието. Била е интубирана и след това е потърсена помощ към София.
По думите на д-р Иванова всяко движение в хеликоптера е доста по-ограничено заради размерите му и трябва да се прецени какъв да бъде планът и механизмът, по който да се предотврати евентуално усложнение.
По думите ѝ много действия във въздуха не могат да се осъществят така, както е на земята и в контролирана среда.
„Предизвикателствата към екипа при оказване на помощ във въздух са свързани с времето. Трябва да сме готови за всякакви случаи и инциденти, да излетим за минимално кратко време“, каза от своя страна медицинската сестра Георги Радоев.
Екип на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха реализира първата си мисия днес.
По сигнал за оказване на спешна помощ по въздуха е изпратен медицинският екип д-р Вера Иванова и медицинска сестра Георги Радоев. Сигналът е подаден към Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха в 7:30 часа.
Пациентката е в тежко състояние, настанена е в Клиниката по реанимация на Военномедицинската академия.
Още от категорията
Гроздан Караджов прие оставките на шефовете на НКЖИ и БДЖ