Четирима са кандидатите за ректор на Медицински университет-Пловдив, измежду които утре Общото събрание трябва да избере човек за поста. Те са проф. Мариана Мурджева - зам.-ректор по международно сътрудничество и проектна дейност, проф. Николай Бояджиев - декан на Медицинския факултет, проф. Илия Баташки и проф. Карен Джамбазов - изп. директор на УМБАЛ „Свети Георги“. Кандидатите трябва да представят своите програми за управление на един от най-престижните университети у нас, след което ще се пристъпи към гласуване. Досегашният ректор чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев ще се оттегли след два мандата на поста.
Ето как вижда бъдещето на университета всеки от кандидатите:
Проф. д-р Мариана Мурджева може да бъде първата жена ректор на МУ
Медицинският университет в Пловдив за първи път има шанса ректор да стане жена. Проф. д-р Мариана Мурджева е завършила Гимназия с преподаване на английски език в Пловдив, а после и МУ-Пловдив, специалност медицина. Има две специалности - по микробиология и клинична имунология. Специализирала е в Лондон, Тюбинген, Будапеща, Наймиген. Зам.-ректор по международно сътрудничество и проектна дейност в Университета два мандата. Ръководител на Катедрата по Микробиология и имунология при МУ-Пловдив и началник на Лабораторията по микробиология при УМБАЛ „Св. Георги“-Пловдив. Преподава на български и англоезични студенти в МУ-Пловдив.
Обучава специализанти и докторанти. Участва в държавни изпитни комисии за специалност по микробиология и клинична имунология. Зам.-председател е на Българската асоциация по клинична микробиология и председател на Експертния съвет по клинична имунология при МЗ. Има над 200 научни публикации, над 400 цитирания, 2 патента, съавторство в 15 учебни помагала, учебници и монографии, както и участия като ръководител, координатор и изпълнител на повече от 40 научни проекта с национално и международно финансиране. Номинирана от БЛС за лекар на годината (2013).
„Имам 16-годишен опит в академичното управление, от които 8 години като зам.-ректор по възлов ресор в МУ-Пловдив – международно сътрудничество и проектна дейност. Била съм зам.-председател на Общо събрание и зам.-декан на факултет. Познавам детайлно основните дейности в Университета и тяхното управление, включително учебната и научно-изследователската работа. Убедена съм, че постиженията, които имаме в Университета, трябва да бъдат съхранени и доразвити в името на академичността”, споделя проф. Мурджева.
Тя се гордее с множеството качествени млади лекари, които са се обучавали в МУ-Пловдив. „Някои от тях са мои специализанти и докторанти по микробиология и имунология, които се реализираха у нас и в чужбина. Радвам се, че повечето останаха в България, а част от тях работят като асистенти и дори доценти в МУ-Пловдив. Като заместник-ректор съм удовлетворена от привлечените чуждестранни учени, с които работим, подпомагане на разрастването на научната дейност в университета, финансираните проекти на национално и международно ниво над 30 млн. лева и множеството изградени контакти с национални и чужди партньори. Създадохме уникални научни инфраструктури с модерна апаратура, подобрихме значително сградния фонд и инвестирахме в кариерното израстване на преподавателите и учените, осигурихме финансовото им обезпечаване с достойно възнаграждение.
Въведохме регламенти за подпомагане разпространението на научните резултати на десетки учени в научни форуми у нас и чужбина. Едно от най-големите ни постижения е Научно-изследователският институт като основно звено на МУ - Пловдив. Той се одобри чрез Постановление на МС и ще обедини приоритетните научни направление в МУ-Пловдив с разработване на собствена тематика и междудисциплинарни екипи. Подкрепяхме непрестанно участията на студенти – наш приоритет, в спортни, научни, културни прояви на национално и международно ниво. Цялата ни дейност се отличаваше с прозрачност, публичност и детайлна информация за всяка планирана и проведена инициатива и досега данни могат да бъдат открити както на сайта на Университета, така и в електронните медии.
Като лекар, работещ в областта на клиничната микробиология и имунология, се радвам, че с колегите ми изградихме съвременни диагностични и изследователски лаборатории, които не отстъпват по оборудване и компетенции на персонала на най-добрите у нас и в Европа.
Като учен - имам значителен брой научни публикации в престижни списания, цитирания, учебни помагала, научни проекти и дори патенти. И най-главното - последователи от млади вдъхновени учени, с които работя не само в нашата катедра, но и с други колективи на МУ-Пловдив, както и с български и чуждестранни университети”, посочва дамата.
Ако бъде избрана за ректор, тя иска да запази придобивките през годините, които по мнението й са значителни в образователен, научен и дори финансов аспект. „Сегашното ръководство на МУ-Пловдив в продължение на два мандата постигна значителен осезаем напредък в развитието на ВУЗ-а, който се признава и от външни оценители. Бих искала да надградя качеството на обучението и научите постижения, да привлечем повече студенти в социалния живот на университета, така че МУ-Пловдив да бъде разпознат още по-убедително като модерен европейски университет. Не мисля обаче, че резките промени и много амбициозната управленска програма в един утвърден университет с традиции в академичната дейност като нашия ще бъдат желани. Стабилност, непрекъсната постепенност в надграждането и толерантност във взаимоотношенията са основните приоритетни модели на управление, които бих следвала”, казва проф. Мурджева.
Проф. д-р Карен Джамбазов: Приемственост, творчество, растеж
Проф. д-р Карен Джамбазов е изпълнителен директор на УМБАЛ "Свети Георги". Той е възпитаник на Медицински университет - Пловдив, където е приет през 1985 г. Дипломира се през 1991 г. с професионална квалификация „Магистър“ - лекар. От 1991 г. до 1995 г. получава образователно-квалификационна степен „Специалист по ушно-носно-гърлени болести“ в Катедрата по УНГ болести при МУ - Пловдив, където започва работа като асистент също през 1991 г. В периода 1996 - 2000 г. заема позицията на старши асистент. От март 2000 г. до юли 2006 г. работи в Клиниката по ушно-носно-гърлени болести на УМБАЛ „Свети Георги” ЕАД като главен асистент и старши ординатор. Получава научна степен „Доктор по медицина” през 2001 г., а от 2006 г. е доцент към Катедрата. От октомври 2006 г. като доцент в Медицински университет - Пловдив обучава студенти и специализанти по „Обща медицина”, изнася лекционни курсове и води упражнения по специалностите „Дентална медицина” и „Медицина”. През 2009 г. завършва второто си висше образование с като "Магистър по здравен мениджмънт”. През февруари 2012 г. придобива академичната длъжност „Професор” в катедрата по УНГ болести при МУ – Пловдив, а от май 2014 г. е и Ръководител на катедрата по УНГ болести при МУ - Пловдив. Специализирал е многократно в Германия в областта на УНГ болестите и хирургията на глава и шия. Повишавал е квалификацията си в клиники в Германия, Австрия и Италия. За пръв път в България въвежда микроендоскопската пансинусотомия, ендоназална дакриоцисториностомия и ендоназална пластика на дурата. От юли 2014 година е национален консултант е по УНГ болести към Министерство на здравеопазването.
„През своята 74-годишна история Медицински университет – Пловдив се е утвърдил като еталон в обучението на студенти, докторанти и специализанти във всички професионални направления в областта на здравеопазването – медицина, дентална медицина, фармация, обществено здраве и здравни грижи. Запазването на авторитета и водещата роля на университета в областта на медицинското образование е свързано с възможността да бъдем адекватни и да работим в синхрон с промените в сферата на образованието и здравеопазването, които се развиват и налагат от съвременните общества в глобален мащаб. Двадесет и първи век даде на света информационните и комуникационни технологии. Те доведоха до революционни промени в обществения живот и отношенията. Днес ние сме част от общество, силно влияещо се от глобализацията, в което разстоянията и границите не са фактор за социално, икономическо и културно развитие. Бихме били лоши стратези, ако не можем да съзираме промените и не съумеем да се съобразяваме с тях в изкуството да управляваме. Със своята благоприятстваща структура и база, с кадрите си и научен капацитет, нашият университет сравнително бързо може да се превърне в лидер в областта на медицинското образование и то – не само на национално равнище. Във висшето училище работят водещи учени, чиито научни разработки и публикации днес се оценяват изключително високо на световно ниво. Тяхното участие в научни колективи способства за увеличаване на възможностите ни за реализиране на повече и все по-добри научни и образователни проекти, което ще направи работата на институцията високоефективна”, посочва проф. Джамбазов в своята мандатна програма.
Според него е нужна приемственост. „Не симулативна, а истинска, забележителна! Но е нужно и творчество, което се ражда от истинския професионализъм и желанието ни да търсим новото! Творчество не само в науката, а творчество и в умението да предаваме нужните знания на нашите възпитаници – студенти, специализанти, докторанти. Нашите ученици са най-ценния капитал. Те ще бъдат тези, които ще дадат най-обективната оценка за това какво сме постигнали, къде се намираме и накъде продължаваме да вървим. Те са тези, които ден след ден ще показват възможностите ни да създаваме знание и да творим наука. Днес Медицински университет – Пловдив се нуждае именно от това – приемственост, творчество и растеж”, смята проф. Джамбазов.
Проф. Николай Бояджиев: За прозрачно управление, издигане авторитета и заемане достойно място на Медицинския университет-Пловдив сред висшите училищ а в страната и Европа
Проф. Николай Бояджиев завършва медицина в Пловдив с отличен успех и златен медал. След спечелен конкурс започва работа като асистент към Катедрата по физиология в МУ - Пловдив. Там преподава по дисциплините физиология и спортна медицина. Специализирал е в университетите в Глазгоу, Дъблин и Кейптаун, където е докторант. Изнася пълни лекционни курсове в Техническия университет, Университета по хранителни технологии в Пловдив, НСА и Kings College London. Има две защитени специалности - по физиология на човека и по спортна медицина. Магистър е по здравен мениджмънт. Има над 100 научни публикации, автор и съавтор на 15 учебника и ръководства. През 2001 г. става за доцент. От 2004 година е ръководител на Катедрата по физиология, от 2011-а - декан на Медицинския факултет. От 2014 година е професор.
„В течение на 75-годишното си развитие нашата Alma Mater се утвърди като един от водещите образователни центрове в страната и на Балканския регион, осъществяващ генериране, кумулация и разпространение на научни знания на най-високо съвременно равнище. За предстоящия мандатен период управлението на Медицинския университет –Пловдив ще бъде насочено към подкрепа на основната мисия на университета, а именно – като държавно висше училище да осъществява подготовка и повишаване квалификацията на специалисти в областта на медицината и здравеопазването и провеждането на научно-медицинска дейност, съгласно в момента действащия ЗВО, като с това участва в адекватното задоволяване на държавните и обществени потребности от медицински и управленски кадри, в съответствие с националната стратегия и доктрина за развитие на образованието и здравеопазването и международните стандарти, като запазва и усъвършенства академичната и професионална автономия”, е записано в мандатната програма на проф. Бояджиев.
Според него през мандатния период 2019-2023 г., МУ-Пловдив трябва да продължава ефективно да изпълнява мисията си чрез по-нататъшно развитие на няколко основни дейности. Сред тях са подготовка на български и чуждестранни кадри по акредитираните от НАОА специалности за образователно-квалификационните степени „Магистър”, ОКС „Бакалавър” и ОКС „Професионален бакалавър”, с прием след завършено средно образование.Подготовка на български и чуждестранни докторанти за придобиване на образователна и научна степен "Доктор" по акредитирани от НАОА докторантски програми във всички структурни звена. Следдипломно обучение на висши медицински кадри за придобиване на специалност. Провеждане на фундаментални и приложни научни изследвания. Осъществяване на консултативнаи експертна дейност. Реализиране на активна международна и интеграционна дейност в областта на образованието, науката и здравеопазването. Административна, социална, спортна, информационна и други дейности.
„Фундаменталният принцип при управлението на МУ –Пловдив ще бъде, той да осъществява своята дейност върху основата на академичната автономия и в съответствие със законите на страната, здравните потребности на нацията и приоритетите на националната здравна стратегия. Ще бъде гарантирана прозрачност, свобода на преподаването, свобода на провеждането на научни изследвания, свобода на творческите изяви и свобода на обучението”, пише още в програмата на проф. Бояджиев.
Проф. Илия Баташки: Изграждане на достойно прокламиращи МУ - Пловдив висококвалифицирани кадри и реализиране на световно значими научноизследователски постижения
Илия Баташки е професор по обща хирургия от 2014 г., доцент става през 2006 г. През 2005 г. защитава дисертация „Качество на медицинското обслужване в хирургичните звена на МБАЛ “Пловдив” АД, за което му е присъдена научната степен "Доктор по медицина". От 2005 до 2009 г. е ръководител на УМБАЛ "Свети Георги".
„Първият и основен акцент на нашата управленска програма е да се реализира базовата функция на Университета – подготовка на високо ква-лифицирани кадри, които успешно да се реализират на българския и международния трудов пазар. Високото ниво на постигната квалификация на нашите кадри е критерият, сочещ нивото на образователен статут на МУ – Пловдив спрямо другите сродни университети в национален и междуна-роден мащаб. В програмния мандатен период основната стратегия в областта на учебния процес е да се осигури пълна приемственост, да се развият и модифицират някои образователни дейности в съответствие с актуалните специфики на трудовия пазар. За успешното провеждане на образователния процес в МУ - Пловдив е наложително осигуряване на оптимална професионална среда за всички преподаватели, като това ще гарантира високо качество на обучението на студенти, докторанти и специализанти”, пише в програмата на проф. Баташки.
Основните му приоритети са повишаване нивото на учебния процес и продължаване на хармонизацията му с европейските стандарти. Подобряване на преподавателския капацитет на обучаващите кадри в МУ – Пловдив. Повишаване научно-приложната ефективност на докторантското обучение. Разширяване на обхвата на преподаваните дисциплини и модифициране на някои от тях, което е съобразено с настоящата специфика на потребителския пазар. Повишаване броя на приетите студенти и оптимизиране на административното обслужване, улесняващо кандидат-студентската кампания и учебния процес. Подобряване на социално-битовите условия за студентите и въвеждане на комплексно социално-правно подпомагане на служителите в МУ – Пловдив. Всестранно подпомагане на професионалната реализация и кариерното развитие на завършилите студенти в МУ – Пловдив. Стимулиране на иновативни образователни подходи на базата на регулярни изследвания на мнението на всички участващи в учебния процес. Оптимизиране и разширяване на интерактивното обучение, като в него се включат все повече български и чуждестранни студенти. Оптимизиране на материално-техническата и информационна база.