Нови промени в Закона за административните нарушения и наказания предвиждат "честитките" от КАТ да се лепят на входните врати.

До момента глобите от "Пътна полиция" се връчваха лично от служителите на пътя чрез таблети, по куриер или по пощата с обратна разписка. Проблемът се оказва с това, че те често не стигат до собствениците на автомобилите, хванати от камерите на КАТ.

Предложените изменения са публикувани за обществено обсъждане. Идва обаче въпросът: Как ще се гарантира, че "честитката" е била получена, ако няма подпис?

Самото залепване се прави протокол, а за дата на връчване се счита тази на последното посещение на адреса.

Тези правила по Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) обаче ще се прилагат в случаите, когато със специален закон не е предвиден друг ред за връчване, обясняват  експерти пред "Труд".

Глобата ще се лепи на входната врата в краен случай и ще влиза в сила, ако нарушителят не реагира в рамките на 7 дни.

Промените предвиждат всеки гражданин да посочва едновременно и постоянен, и настоящ адрес. Призоваването може да става и по месторабота. Създава се и възможност на хората и фирмите да посочат, че желаят наказателните им постановления да бъдат изпращани до персонален профил, регистриран в информационната система за сигурно електронно връчване на Единния портал за достъп до административни услуги по Закона за електронно управление.

Връчителят трябва да спази няколко условия. Ако известието е за физическо лице, призовкарят трябва да посети два пъти настоящия му адрес, като единият път е задължително в почивен ден. В случай, че не го откри, следва да направи едно посещение на постоянния му адрес и едно на адреса по месторабота. Ако носи известие за едноличен търговец, юридически лица и неперсонифицирани дружества, трябва да направи две посещения на адреса на управление през 7 дни в работно време.

Новите предложени промени в ЗАНН предвиждат и възможност нарушителите да се споразумяват с наказателния отговор.

20% отстъпка от глобата ще се плащат онези, които се отказват да обжалват наложената санкция и да я платят в рамките на 14 дни. Ако не се издължи, тогава споразумението не влиза в сила.

Поощрението за нарушителите не е новост, но за пръв път се въвежда като общо правило, валидно за всички случаи. Подобен подход беше възприет преди доста години в Закона за движение по пътищата, който предвиди, че ако до 14 дни се плати глобата по електронен фиш, се дължи 70% от размера ѝ. Това е една от мерките, които се предприемат, за да се повиши събираемостта на глобите, което се оказва доста голям проблем, пред който институцията е изправена.

Според авторите на промените в ЗАНН именно поощряването на нарушителите е довело до 86% ръст на събираемостта, а прогнозите са, че цифрата ще скочи след влизането в сила на измененията в закона.