Бюджетният дефицит на страната ще нарасне до общо 4 млрд. лева към края на месец октомври очакват от Министерството на финансите на база предварителни данни и оценки, съобщават от ресорното ведомство. Това представлява увеличение от 1,17 млрд. лева спрямо септември. Очакваният отрицателен резултат в размер на 4 млрд. лева по салдото по консолидираната фискална програма (КФП) представлява 2% от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната.
Размерът на бюджетния дефицит на касова основа към края на септември достигна 2,829 млрд. лева или 1,4 на сто от прогнозния БВП, след като нарасна с 1,1 млрд. лева спрямо август, когато достигаше 1,681 млрд. лева.
В мотивите към законопроекта за държавния бюджет за настоящата година е заложен индикативен размер на дефицита по КФП за годината в размер на 6,2 млрд. лв. (3% от прогнозния БВП в макрорамката на бюджета), посочват от финансовото министерство.
Освен редовните месечни разходи за персонал, издръжка и тези в социалната сфера (за пенсии, помощи и обезщетения и здравноосигурителни плащания), през октомври бяха разплатени около 200 млн. лв. държавна помощ по програма „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна” и програма „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна”, както и около 200 млн. лв. за доставка на нов железопътен подвижен състав за превоз на пътници по Плана за възстановяване и устойчивост, и други, се посочва в съобщението на Министерство на финансите.
Основни параметри по КФП на база предварителни данни и оценки:
Приходите, помощите и даренията по КФП към октомври 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 58,1 млрд. лв., което е 77,2% от годишните разчети и представлява номинален ръст от 8,8 на сто спрямо същия период на предходната година. И през октомври продължи наблюдаваната тенденция от предходните месеци за умерено нарастване на постъпленията в частта на данъчните и осигурителните приходи, като се очаква изпълнението им към октомври 2024 г. да бъде 81,6% от годишните разчети, при 79,0 процента за същия период на 2023 г.
Съпоставени с октомври 2023 г., постъпленията по КФП нарастват с 4,7 млрд. лв. (8,8 на сто), като принос за това имат данъчно-осигурителните приходи, които нарастват в номинално изражение с 5,3 млрд. лв. (12,6 на сто) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които нарастват с 600 млн. лева. В сравнение с предходната година неданъчните приходи намаляват с 1,2 млрд. лв. (13 на сто), което се дължи главно на по-ниските приходи от дивидент и от продажба на квоти за емисии на парникови газове, пише БТА.
Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към октомври 2024 г. възлизат на 62,1 млрд. лв., което е 76,2% от годишните разчети. Спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации със ЗДБРБ за 2023 г. и ЗДБРБ за 2024 г., и други.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 31.10.2024 г. от централния бюджет, възлиза на 1,3 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.