Започва първи етап от тестовете на толсистемата, която ще таксува тежкотоварни автомобили. Всичко започва от утре и то със симулации на данни за движение по републиканската пътна мрежа.
Това ще бъде първият етап от тримесечния тестови период. Целта е първо да се установи дали има добра свързаност между отделните компоненти на системата. След това ще се премине и към тестове с данни, постъпващи от бордови устройства, монтирани на транспортни средства.
Тестовете идват на фона на протестите на транспортния бранш, които настояха за шестмесечен тестови период. Днес на пресконференция те настояха той да бъде удължен. Организациите поискаха гаранции, че толсистемата ще работи безотказно и всичко ще се случва прозрачно.
Освен това, браншът прогнозира и шоково поскъпване на хранителните стоки след въвеждането на новото таксуване по пътищата. Точни разчети – кое и с колко ще скочи не бяха представени. Причината е, че регионалното министерство не е предоставило карта с участъците от пътната мрежа, които ще се таксуват.
Към момента няма приета тарифа на толтаксите, нито пък е ясен окончателния обхват на покритие по пътищата, за които тя ще важи. Това, обаче не е необходимо, за да са ефикасни тестовете, уверяват от АПИ.
Експертите на Националното толуправление ще правят "сухи тренировки" за функционалността на системата и как се работи с нея на база тестови тарифи и техническо, а не търговско покритие върху пътищата.
Техническото покритие е от 10 800 км и е обхвата, заложен в заданието за разработване на системата. А тестовите тарифи са от доклада на Световната банка от 2016 г.
През следващите месеци ще се тестват всички 5 базови компонента на системата - таксуване на базата на изминато разстояние, правоприлагане, обслужване на клиенти, плащане и управление на плащанията и информационна сигурност и устойчива работоспособност на системата.
По план днес и утре ще се проведе обучение на оперативните ръководители и ключовите експерти от екипа на Националното ТОЛ управление (НТУ) за провеждане на тестовете – обхват, задачи, планирани резултати, начини на оценка на резултатите. На тестовете ще присъстват експерти на Световната банка, като тяхната задача, както и до този момент, е да наблюдават, верифицират и оценяват резултатите от тестовете.