Точно месец след тежката катастрофа, която преживя в Кресненското дефиле, Боян Петров обяви, че не иска да променя плановете си за 2017 г. и възнамерява да изкачи най-високия връх в света - Еверест (8848 м).

"Никой не казва колко ще продължи възстановяването ми. Това са болки, особено тези в гръдния кош и ребрата, които трябва да си ги преживееш, да си ги изстрадаш. Два-три-пет месеца... Обаче аз някак си не искам да си отлагам плановете. За 2017 г. имам планове, които за сега няма да ги отложа, за да ме държат в мотивирано състояние да почвам да се раздвижвам", беше категоричен той пред БТВ.

Алпинистът, покорил 8 от 14-те осемхилядника в света, беше блъснат от кола в Кресненското дефиле заедно с екологът Андрей Ковачев. Петров беше поставен в изкуствена кома за кратко и беше опериран от лекарите във Военномедицинска академия в София.

"Идва ми повечко, но това е животът - трудности, радости, пак трудности. Големи радости в живота няма без тъжните моменти. Така оценяваш щастието, когато си горе. Трябва да си минал и отдолу. Сега ми е интересно отново да се връщам в живота", заяви той.

Лекари: Алпинистът Боян Петров има уникален организъм

Освен катастрофата по-рано тази година, Петров на два пъти е успявал да пребори рака, през 2008 г. чупи крака си при експедиция в Алпите, а през 2013 г. преживява тежка катастрофа с мотор. В момента най-добрият български алпинист живее с диагноза диабет и въпреки това не спира да покорява нови върхове.

"Колкото пъти съм оцелявал и всеки път ставам все по-корав за нови изкачвания. Ако си си счупил крака, набирай се с ръцете и си развивай горната част. Ако си си счупил ръката нещо прави с краката. Това е схващането - отвътре да ти дойде активността, с която да продължиш да бъдеш човек", казва Петров.

Алпинистът вижда намеса на съдбата в своите премеждия.

"През 2013 г., когато паднах с мотор, тогава това прекрати цялата експедиция и цял един проект за К2 (8611 м). Тази година на него първо, че не се качи никой, второ даже двама загинаха по време на изкачването. Все едно от горе ми казаха "Стой! Не тази година! Ще имаш втори шанс!". И точно така се получи. Аз 2014 г. отидох и го качих. Аз съм биолог. Господ е леко абстрактно понятие, не го наричам така, но се убедих, че много от изкачванията стават благодарение на някаква сила свише", категоричен е той.

Петров заяви, че с екологът Андрей Ковачев са дали показания в Благоевград и са категорични, че трябва да настъпи промяна в пътя в Кресненското дефиле и да се възприеме т.нар. "Източна алтернатива".

"Винаги всички трябва да знаят, че има и по-зле, има и по-лошо от техния случай и оцеляването им всъщност е вярата, че това състояние е прескочимо. Като знаеш, че други са по-зле от теб, ти трябва да хвръкнеш от енергия, че не си най-зле", завърши Боян Петров.

Още новини ТУК

TrafficNews.bg