Близо сто души са се присъединили към делото срещу поскъпването на винетки, обясниха от сдружението, което оспорва тарифата, съобщи bTV. Според жалбата до Върховния административен съд държавата не е спазила изискването за обществено обсъждане на новите пътни стикери.
Борислав Райчев от СИЛА е един от организаторите на протестите и жалбите срещу поскъпването на винетките. Пътува често. Смята, че приходите от винетките не се харчат ефективно: „Голяма част от пътната мрежа на страната е зле поддържана. Фирмите видимо не си вършат работата, санкционирайте тях”.
Райчев реши дали да си вземе годишна винетка след като види хода на делото. Първото заседание е насрочено за 2 февруари. Активистът, че в общата жалба не са се включили много хора, защото всеки поотделно трябва да плаща съдебни такси.
Според жалбата срещу новите цени на винетките, мотивите за поскъпването не са били обявени, нито подложени на обществено обсъждане в срок. За това протестиращите искат те да бъдат отменени. Омбудсманът Мая Манолова обаче също смята, че регионалното министерство трябва да обясни по-подробно за какво ще се харчат парите.
„Споделям мотивите на жалбоподателите, защото при вземането на важните за гражданите решения е необходимо да има обществено обсъждане и да бъде чут техния глас, такова е и изискването на закона”, каза бившето парламентарно острие на БСП.
От регионалното министерство заявиха, че са дали становища и докато не приключат делата, няма да коментират.
Според юристи делото има потенциал да бъде гледано на две инстанции. Така окончателно решение може да има най-рано в края на април.
TNS.bg
Още от категорията
Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект – десетгодишния срок