Агенцията по заетостта ще обменя информация с ГД ГРАО, НАП и други институции, за да идентифицира обезкуражените лица на пазара на труда.

Информацията ще се въвежда в електронен регистър и ще се предприемат действия за връщането към заетост на икономически неактивните на възраст от 16 до 64 години.

Социалното министерство публикува за обществено обсъждане правилата за обмен на данните.

Проучване от юли миналата година сочи, че българският бизнес ще има нужда от близо 262 000 работници и специалисти през следващите 12 месеца, а в средносрочен план (в следващите от 3 до 5 години)  - от 255 000 специалисти със средно образование.

По данни на статистиката от третото тримесечие на миналата година броят на неактивните на възраст 15-64 години, които не са придобили право на пенсия и не участват в образование и обучение, е 468 000. От този контингент 80 000 заявяват желание да работят, но казват, че не търсят активно заетост поради липса на увереност, здравословни проблеми или семейни такива.

Значителен е делът на младежите от групата "нийдс" на възраст 15-29 години (младежи, които нито работят, нито търсят работа, нито продължават образованието си), като през третото тримесечие на миналата година техният брой е 106 000 или 12% от населението на тази възраст. Данните на Евростат показват, че през 2023 г. делът на младежите от групата "нийдс" в България е 13,8% и продължава да бъде над средноевропейското ниво от 11 на сто.

Затова и държавата предприема допълнителни стъпки да издири неактивните и обезкуражените, включително и с поддържането на регистъра. Те ще бъдат идентифицирани по местоживеене, а това ще позволи да се направи контакт с тях и да се провеждат политики за икономическо активиране. Така ще се предотврати тяхното изпадане в бедност и социална изолация, а с подходяща мотивация и обучение ще бъдат върнати на пазара на труда.