Проблемът с паркирането в големите градове едва ли има решение, но редица фактори все повече усложняват ситуацията.

Периодично се повдига въпросът и за изоставените автомобили пред блоковете, но сякаш всичко спира до тук.

Читатели на TrafficNews.bg изпратиха в редакцията няколко снимки на автомобили, които с години не помръдват от местата си, а в същото време хората няма къде да паркират.

Потърсихме за коментар инж. Полина Асенова, началник сектор "Контрол на паркиране" към Столичния инспекторат.

TrafficNews.bg: Каква е процедурата за справяне с изоставени автомобили на територията на София?

Инж. Полина Асенова: Има комисия, която се назначава от кмета на съответния район. В нея участва член на Столичен инспекторат, член на районната администрация и на районното управление. След като установят, че превозното средство е излязло от употреба, те поставят стикер с предписание. От поставянето му започва да тече тримесечен срок за доброволно премахване.

Статистиката показва, че голяма част от автомобилите са премахнати доброволно.

От 2009-та до 2019-та са установени 13 232 автомобила. От тях доброволно са премахнати 7 589, а принудително - 1 394, а 4 607 са в процедура.

TrafficNews.bg: Какви са критериите за установяване, че автомобила е извън употреба?

Инж. Полина Асенова: Когато автомобилът няма регистрационни номера или не минавал повече от 2 години на годишен технически преглед от датата, на която е трябвало да мине.

TrafficNews.bg: А как процедирате с автомобили, които са опожарени?

Инж. Полина Асенова: Опожарените автомобили ги изпращаме към полицията, за да се установи дали не се извършват следствени действия. Ако те отговорят на районния кмет, че не се извършват такива, поставяме стикера предписание и започва тримесечният срок.

Принудително може да бъде преместен автомобил, ако се намира на общинска или държавна собственост. Преместването от едно място на друго не спира процедурата.

Фирмата, с която СО има сключен договор, оставят автомобилите на площадка за принудително отстраняване за минимум 14 дни. Ако собственикът си плати таксата по принудителното преместване може да си вземе автомобила обратно. В случай, че колата не бъде потърсена, тя бива разкомплектована. Глоба на собственика може да се наложи от кмета на района.

TrafficNews.bg благодари за активното гражданско отношение на всички читатели, които ни изпращат снимки и видео на нередностите. Ако и вие имате сигнали или информация за каквито и да било нарушения – изпращайте ги на имейл: sofia@trafficnews.bg или в нашата фейсбук страница.