Имаме няколко случая на свидетели, които бяха уволнени от държавни служби поради това, че съдействаха на разследване. Това съобщи българският представител в европейската прокуратура Теодора Георгиева по време на дискусията на тема: "Оттук накъде със съдебната власт?“, организирана от Български институт за правни инициативи.
Георгиева посочи още и случай на внесен обвинителен акт и разследване, което е завършено не благодарение, а въпреки усилията на органите на МВР, които са отказали да изпълнят съдебно разпореждане за претърсване и изземване на адрес. Тя добави, че от полицията са се самопроверили по техен сигнал и са констатирали, че няма извършено нарушение.
В изказването си Георгиева отбеляза също, че в България митническата измама – подаване на неверни данни относно произхода на стоката, нейното количество и качество - не е престъпление, а е уредена като административно нарушение. По думите ѝ, това нарушение води до нанасяне на вреди на фиска и до изкривяване на свободния пазар. Георгиева напомни, че България е външна граница на ЕС. По думите ѝ, "невъзможността да асистираме на колегите, създават трудности, които не могат да бъдат преодолени по други начин освен чрез законодателни промени“.
Прокурорът акцентира и върху това, че европейската директива за измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС, не е напълно приложена, относно наказателната отговорност на юридическите лица. Според нея заложените изисквания могат да се спазят с въвеждането на конкретни административно-наказателни мерки, пише БТА.
Още от категорията
Изравняват възрастта за пенсиониране на мъжете и жените