С помощта на Българския хелзинкски комитет бременна българка настоява пред Европейския съд по правата на човека да позволи тя да роди у дома си под наблюдението на медицински екип, без медиците след това да подлежат на административна и наказателна отговорност. По принцип българското законодателство забранява раждането извън болнични заведения и наказва медицински лица, които го подпомагат.
Жената е подала жалба до Европейския съд още през 2012 г. след второто си раждане в болница. Първото й бебе, родено през 2008 г., излязло със счупена ключица, кръвоизливи, отоци по главата и трудна адаптация, защото израждащите приложили остарелия и агресивен метод на Кристелер, или така нареченото скачане по корема.
Преди това, против волята на жената, я инжектирали с окситоцин и простагландин, за да ускорят процеса на раждането. Накрая - минават дни преди жената да може да види бебето си и да го накърми. За всичко това тя плаща официална такса от 500 лева и още една неофициална (неформално поискана от водещия лекар на израждането, за която няма издадени платежни документи) - от 600 лв.
За второто раждане жената избира предварително условията и нарочно отива в последния момент с пълно разкритие, за да избегне пришпорването. Макар че тогава платила близо 2000 лева за услуги като водно раждане, присъствие на дула и на съпруга й по време на процеса, преживяването било също толкова неприятно и не по нейните желания. Водата във ваната била студена, преди да бъде източена напълно, защото пречела, и медицинският екип в болницата не позволил на родилката да заеме удобна за нея поза. Не изпълнили и молбата й да се забави клампирането на пъпната връв, както препоръчва с оглед здравето на бебето Световната здравна организация.
Сега Българският хелзингски комитет изисква от съда да разгледа жалбата от 2012 г. приоритетно, тъй като на жената отново й предстои раждане и тя няма желание да се връща в болницата за това след тормоза, който е изживяла вече два пъти, пише Дневник. Според БХК принудата да се ражда "в институционализираната болнична среда, където раждането се третира като медицински риск вместо като естествен процес на тялото и се управлява от лекари против волята и в ущърб на достойнството на раждащата жена, и в разрез със здравните и психично-здравните потребности на рожбата ѝ, съставлява сериозно продължаващо нарушение на правото ѝ на личен и семеен живот по Член 8 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ)".
"Раждащите жени в България са изправени пред само две незавидни алтернативи – или грубо отношение и насилване, както и голяма финансова тежест в болницата, или риск за тяхното и на бебето им здраве у дома. Раждащата жена не може да избегне избора между тези две злини и причината за това е рестриктивно законодателство, посредством което държавата упражнява ненужна, несъразмерна намеса в правото на личен живот на майките в израз на сексистка култура на контрол върху женското тяло. Жените са подложени на "казармен" режим, докато раждат и медицински лица си присвояват правото да се разпореждат с тях и телата им", коментира правният директор на БХК адв. Маргарита Илиева.
TrafficNews.bg