Пушачите в ЕС са намалели с 2% от 2012 година насам, разкрива проучване на Евробарометър, публикувано от Европейската комисия. Към настоящия момент 26% от европейците пушат.
Най-голямото намаление (4%) се наблюдава сред младите хора, а именно във възрастовата категория от 15 до 24 год. (25% спрямо 29%). Все още се наблюдават значителни разлики в консумацията на тютюневи изделия, като процентите са най-ниски в Швеция (11%) и Финландия (19%), а най-високи — в Гърция (38%) и България (35%).
Що се отнася до опитите за отказване, по-голямата част от пушачите са се опитвали (59%), като 19% са се опитали през последните 12 месеца. По отношение на електронните цигари 12% от европейците са ги пробвали в сравнение със 7% през 2012 г. 67% заявяват, че са прибягнали до тях в желанието си да намалят или откажат тютюнопушенето. Въпреки това само 14% от лицата, консумиращи електронни цигари, са могли да откажат тютюнопушенето, което означава, че те не са особено ефективен начин за отказване на пушенето.
Средната възраст, на която европейците пропушват, остава без промяна - 17 години. Младежите най-често опитват електронни цигари. Проучването отчита нарастващо недоволство от електронните цигари, като вече 52% от хората не ги одобряват. Преди две години неодобрението е било 27%.
Според изследването излагането на тютюнев дим в барове и ресторанти продължава да намалява. Само 12% са заявили, че са били изложени на тютюнев дим в заведения за хранене през изминалата година (спад от 14% през 2012 г.), а този процент е 25 за питейните заведения (намаление от 28% през 2012 г.). Освен това 73% от работниците в Европа рядко или никога не са били изложени на тютюнев дим на работното си място.
По-голямата част от европейците одобряват стриктните мерки за тютюневите изделия и електронните цигари. Например 70% са положително настроени към по-добрата проследимост на тези изделия, за да се намали незаконната търговия (мотото на тазгодишния световен ден без тютюнев дим), дори ако това доведе до увеличение на цената им. Що се отнася до рисковете, съдържанието на катран или никотин се счита за източник на най-голямата вреда (32%), следвани от добавките (12%). По отношение на електронните цигари процентът на включените в проучването хора, които ги считат за вредни, се е увеличил от 27% на 52% само за две години.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Ново скандално видео със Стефани от "Hell’s Kitchen", блъска си главата в прозорец