България е на незавидното първо място в Европейския съюз за хора, живеещи в лишения. Според обобщени и крайни данни за 2018 година около 30% от хората у нас не могат да посрещнат базови нужди и са задлъжнели.
Данните са представени нагледно в интерактивна справка за Ключовите показатели на страните в Европа, която бе представена на български език днес и обхваща данни от 2012 до 2018 година за всички държави-членки.
Индикаторът показва какъв процент от населението се явява в невъзможност да покрива някои базови нужди като осигуряване на стоки и услуги, считани от повечето хора за желани или дори необходими за водене на нормален начин на живот.
Така според класацията най-голям дял от населението не може да покрие нуждите си. Над 31% от хората не могат да си позволят хранене със съдържание на месо, пилешко или риба дори през ден. Коефициентът за Европа е около 7%, а в Дания например в невъзможност да се хранят с месо са едва 1,5% от населението.
Една трета от хората у нас не могат да си позволяват и адекватно отопление на жилището. В почти всички страни от ЕС този процент е под 10% - в Германия е 2,7%, а средно за ЕС е 7,5%.
Оказва се, че всеки трети у нас не може да се издължи на време. Това показван данните на база най-голям дял на хората, които имат просрочени плащания (ипотека или наем, сметки за комунални услуги или покупки на изплащане) - цели 31,9%. По този показател сме втори, а на първо място е Гърция, където над 42% от населението е задлъжняло.
Отново около 1/3 от хората у нас не са в състояние да посрещнат неочаквани разходи. Тук обаче не сме шампиони и се оказва, че това е около средното за Европа.
Логично всеки трети у нас не може да си позволи и едноседмична почивка някъде извън дома. Интересното за почивките обаче е, че далеч не сме най-зле в Европейския съюз. Над половината от гърците, кипърците и хърватите също не могат да си позволят мечтата почивка, а за Румъния този процент скача на почти 60%. Справедливо е обаче да се отбележи, че в Скандинавските страни, включително и в Германия, този процент е под 15%.
Очевидно българите приоритизират нуждите си, но и ги изчисляват в перспектива. Значително по-малък е делът на хората, които не могат да си позволят автомобил - около 18,5%. Това е така поради две причини - първо у нас се карат и продават много стари и евтини коли, като така автомобилът често излиза далеч по-евтино от това да се купи климатик и да се плащат сметките за ток например, а дори и от зареждането на хладилника ежедневно с качествени храни. От друга страна колите у нас са схващани като задължително условие на много хора да работят, особено ако живеят в села, а работят в градовете. Това от своя страна е породено от не особено добрия обществен транспорт в страната ни. По този показател само Румъния ни води, където около 28% от хората нямат възможност да си вземат автомобил. Латвия и Унгария са с близки до нашите стойности, докато във всички други европейски страни този показател е под 10%.
Ето и данните в графики: