Средно 16 хиляди тона лечебни растения годишно се събират у нас. 90% от тях, или над 14 хиляди тона се изнасят в чужбина. Данните нареждат страната ни водещо място в света по износ на билки с количества между 15 и 17 хиляди тона, като запазваме първата позиция по този показател в Европа.

Събират се около 200 вида лечебни растения, които се търсят от фармацевтичната промишленост, козметиката, хранително-вкусовата промишленост и народната медицина, пише Труд.

Едва 20 от тях обаче се търгуват активно, пише Труд. Сред най-търсените са българската липа, шипка и коприва. Първенец е липовият цвят, от който се изнасят около 1200 тона годишно. Следва копривата с 1000 тона.

От екоминистерството напомнят, че ресурсът на лечебните растения не е неизчерпаем и затова използването му се регулира от четири закона.

В момента има списък с 24 билки, за които е забранено да се събират със стопанска цел, а за други 11 всяка година министърът на околната среда и водите определя допустими количества.

Сред тях са еньовче, старо биле, ранилист, шапиче, червен божур, иглика, катранка и др. Тази година забранен за бране е и мурсалският чай, тъй като естествените му находища са застрашени.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg