Тази година България е изправена пред един от най-тежките пожарни сезони, който за съжаление започна много по-рано от обичайното. Докато миналата година големите пожари са започнали след 15 юли, тази година още през юни са регистрирани стотици пожари, а в периода от средата на юни до средата на юли има десетки активации на доброволни формирования. Ситуацията е достигнала безпрецедентни мащаби, като е имало случаи, при които 27 пожара са възникнали едновременно в рамките на един час на територията на една област, каза пред Bulgaria ON Air Ясен Цветков, председател на Националната асоциация на доброволците.

В тази извънредна обстановка, доброволците играят ключова, но често подценявана роля. В най-горещите дни едновременно са били активирани над 120-130 доброволци. Често им се налага да гасят един пожар и веднага след това да бъдат премествани на следващ, работейки по няколко дни подред, което е изключително натоварващо. Особено тежка е била ситуацията при пожара над Рилския манастир, където теренът е изключително специфичен и опасен, налагайки на доброволци да преминават през 2 км тунел под планината, за да достигнат до мястото на гасене.

Въпреки всеотдайността си, доброволците се сблъскват с остри предизвикателства:

  • Недостиг на оборудване: Оборудването е скъпо удоволствие, а дарителите, макар и подкрепящи, не могат изцяло да покрият нуждите. Националната асоциация на доброволците е раздала оборудване на над 60 формирования през миналата година, но това е далеч от покриване на адекватни нужди, покривайки само минимални нужди.
  • Недостатъчно държавно финансиране и организация: Липсва държавна организация и нормативи, а финансирането е крайно недостатъчно, покривайки само базови нужди.
  • Липса на унифициран регламент: В България има около 3300 доброволци, като по-голямата част от тях са обучени и подготвени за работа, част са от доброволни формирования по Закона за защита при бедствия. Въпреки това, има случаи на неподготвени хора, които в желанието си да помогнат, излагат себе си на риск.

Законът за доброволчеството: Една "изморителна" сага

Една от най-хроничните болки за доброволческата общност е многогодишното протакане на Закона за доброволчеството. Ясен Цветков, председател на Националната асоциация на доброволците, споделя, че е уморен и оттекчен от "празни приказки и празни дискусии" по темата, която се "търкаля" от поне 2012 година.

Основните аргументи и проблеми, свързани със закона, са:

  • Настоящ регламент: Дейността на пожарникарите-доброволци е регулирана от Закона за защита при бедствия, но дори и там има нужда от реформи, тъй като не отговаря на изискванията на съвременната действителност.
  • Необходимост от нов закон: Законът за доброволчеството е необходим, защото дава огромна добавена стойност в много посоки.
  • Същност на доброволчеството: То е преди всичко израз на вътрешна емоция и нагласа. Да се отнема правото на някого да бъде доброволец е неразбиране на същината му.
  • Предложения за регламент: Необходимо е да има регламент, но той трябва да бъде изчистен от излишни детайли. Законът трябва да насърчава доброволчеството, да дава основна рамка и да бъде транспониран в секторни законодателства. Трябва да отчита момента на свободната воля и широк достъп, тъй като доброволчеството може да бъде както краткотраен акт, така и дългосрочен полупрофесионален ангажимент.
  • Липса на действия: Проблемът е, че "само стоим и си говорим и не се приемат елементарни неща на нормативно ниво". Необходимо е да се приеме нещо, дори и да не е съвършен закон в началото, тъй като "ние в България сме царе на гласуване на закони, които после преправяме".

Промяна в манталитета и фокус върху превенцията
Експертите подчертават, че в България отсъства практическата реализация. Вместо да се "хуква след последствията", трябва да се мисли за преодоляване на причините и за активна превенция. Общественото и медийното внимание често се фокусира върху трагедиите, но "щом нечия къща е изгоряла, това означава, че не сме си свършили работата като общество".

За разлика от България, в други европейски държави като Хърватия и Словения, системите за доброволчество са урегулирани изключително добре, ефективно и мотивиращо за хората да се включват в доброволчески инициативи. Това е въпрос на инициативност и желание от страна на държавата и управляващите политици.

С тревожните тенденции за все по-тежки пожарни сезони, необходимостта от работещо законодателство и адекватна подкрепа за доброволците става все по-належаща, за да не продължават да бъдат те неразпознатите герои на огнената стихия, оставяни да се борят с пламъците, докато законът тъне в празни приказки.