След дълго чакане България вече може да разчита на спешна медицинска помощ по въздух. Новината беше съобщена от служебния транспортен министър пред БНТ.

На хеликоптерната площадка в болница "Света Анна" вече официално може да каца хеликоптерът, не само след тренировъчни полети, но и след реални спасителни операции. Единствената ни въздушна линейка вече е на разположение на лекарите, за да оказват медицинска помощ и по въздух.

Служебният транспортен министър заяви, че вече ще започне и активна програма за обучение на пилоти, която ще бъде извършвана и от оператора Хелимед сървисиз. По думите на транспортния министър това се прави, за да може да се обезпечи и да се осигури персоналът откъм летателен състав, който трябва да обслужва спешната медицинска помощ по въздуха.

"Снощи получих доклад от оператора, че е приключило обучението на всички пилоти, преминало е успешно и от вчера операторът вече е в експлоатация и може да извършва дейности по спешна медицинска помощ. Вече е придобил абсолютни пълни права така както се изисква по регламент, предстоят вече синхронизации с МЗ, тъй като МЗ управлява спешната медицинска помощ - на разположение е да се ползва", съобщи служебният транспортен министър.

Медицинската помощ по въздух трябваше да започне през февруари, но заради забавянето хеликоптерът ще започне да лети от този месец. В координационната централа на Центъра за въздушна Спешна помощ в София вече има подготвени екипи, които ще решават кога и къде да изпратят въздушна линейка.

Във всяка диспечерска смяна ще дежурят един лекар и четири медицински сестри. Решението къде и кога да се изпрати хеликоптер ще взима медикът. Поне до края на годината единствената ни медицинска линейка ще лети само през деня. Вторият хеликоптер от общо шест, с които ще разполага страната ни, се очаква да пристигне през юли.