
България е основен източник на жертви на трафика на хора в Европейския съюз и заедно с Румъния е с най-голям брой трафикирани на Стария континент. Тези стряскащи данни бяха представени от Кира Гордън, изпълнителен директор на фондация "Кампания А21" за България и Украйна в Пловдив по време на семинар на тема "Заедно срещу трафика на хора".
В световен мащаб страната ни е в първата десетка, като тук на челни позиции са Китай и Нигерия. Трафикът на хора непрекъснато расте до степен и днес има над 27 милиона жертви по света, като 80% от тях са жени и деца. Годишно по 2 млн. деца на средна възраст 12 г. са експлоатирани за проституция.
600 000 са жертвите на година през границите, като 1 % от тях ще се спасят, а голяма част от този 1% са в риск от въвличане обратно в трафика. На всеки 30 секунди някой става жертва, а всяка една страна по света е засегната.
Според данните на Европейската комисия 75% от целия трафик на Стария континент е с цел проституция, но все повече се увеличава и този за трудова експлоатация. В момента трафикът на хора е най-бързо растящата престъпна индустрия в света след търговията с наркотици, а печалбата от него гони 150 милиарда долара годишно.
Трафикът е трудно доказуемо престъпление, защото много често жертвите не са склонни да свидетелстват и по тази причина рискът за трафикантите е относително минимален. Според експертите от фондация "Кампания А21" трафикът е скрито престъпление срещу човечеството и робството на 21-ви век.
"Това е социален проблем дълго преди да стане криминален. В повечето случаи хората стават жертви поради липса на алтернативи за работа и доходи вследствие на ниско ниво на образование, кариерно развитие и възможности за препитание. Работата в чужбина е най-честият начин за трафик. За живеещите в малките и отдалечени населени места рискът е все по-голям", твърди Кира Гордън.
Информираността, превенцията, добрата социална и образователна политика са начините за справяне с проблема.
TrafficNews.bg
Още от категорията

Как България върви към еврото

Нова социална пенсия от 1 юли
