Пушачите в Европейския съюз плащат много повече за данъци и акцизи, отколкото за самите цигари, отчита международният мозъчен тръст "Таксфоундейшън" (Tax Foundation) в публикация на електронната си страница.

През 2024 г. страните членки на ЕС средно са налагали акцизи върху цигарите, надхвърлящи 80 процента от продажната цена на дребно. Това означава, че тези налози са увеличили средните цени за потребителите с повече от 450 процента, отбелязва "Таксфаундейшън" и БТА.

Най-високият акциз в ЕС се налага в Ирландия - 9,92 евро за кутия от 20 цигари, следвана от Нидерландия - 7,66 евро и Франция - 7,45 евро.

Най-ниският акциз се събира в България - 1,92 евро за кутия от 20 цигари. Следващите най-ниски данъци се налагат в Полша и Хърватия, съответно 2,33 евро и 2,52 евро.

Съгласно директивата на ЕС за данъците върху тютюна страните членки трябва да въведат минимален акциз за цигарите и други тютюневи изделия. Страните налагат данък във фиксирана сума за пакет цигари, както и акциз, който е процент от продажната цена на дребно.

Минималният общ акциз е поне 60 процента от националната среднопретеглена цена на дребно, като тези минимални стойности се запазват от 2014 г. насам. Държавите членки, които налагат по-висока специфична ставка от поне 2,30 евро за опаковка, не е необходимо да изпълняват изискването за 60 процента. Двата налога се събират, преди към цената да се добави данъка върху добавената стойност (ДДС).

Европейската директива утвърждава само минимални ставки, но всички страни налагат по-високи ставки, отбелязва мозъчният тръст.
Акцизите се начисляват в допълнение към ДДС, прилаган за цигарите. Като се има предвид общият размер на
данъците, средният дял на данъците в среднопретеглените ц