За масово измиране на пчелни семейства предупредиха от сектора. В Северна България смъртността при пчелите достига 90 %, като основните причини са забранени препарати за обработка на нивите и липсата на контрол. Пчеларите настояват за спешна реакция от институциите и създаване на специализирана дирекция "Пчеларство" към Министерството на земеделието. Предложенията за подобряване на състоянието на сектора бяха представени днес във ведомството.

Стефан Стефанов е пчелар от 15 години. Според него ситуацията не се подобрява- смъртността е стряскаща, а основната причина остават безразборното и неконтролируемо пръскане от земеделците с евтини и забранени препарати, като неоникотиноидните пестициди, забранени в цяла Европа още през 2013-та година, пише БНТ.

Стефан Стефанов, пчелар: "Познавам лично хора от Горна Оряховица от 200 кошера останаха с 20, тук във варненско от по 100 им останаха от по 5 по 6, близък мой човек от 20 кошера - нито един. Правиха се изследвания на восъка, в меда, в труповете са намерени вещества, които не трябва да са в меда, които идват от пръскането".

Председателят на "Съюза на българските пчелари" каза, че редовно дават сигнали за безконтролно пръскане на нивите.

Михаил Михайлов , председател на "Съюза на българските пчелари" и на "Обединен български пчеларски съюз": "Проблемът е в контрола, проблемът е, че не се изпълнява, ето това казваме, че БАХБ , която пряко отговаря, те казват ние нямаме административен капацитет, нямаме хора, това е оправданието, което оправдание не ни удовлетворява".

Дори и да се пръска с позволени препарати, системата за оповестяване не работи координирано.

доц. Юлиян Станчев, сдружение "Обединени български пчелари": "Получаваме едно съобщение, което не знаем кой го изпраща, преди кметът получаваше писмо в миналото, сега не получава. И сме оставени след като установим отравяне, тогава да подаваме жалба и след това дела. В Плевен са водени 6 дела и в нито едно дело отровителят не е наказан".

Като алтернативи на химикалите пчеларите предлагат по-добра обработка на нивите, както и приетата в други европейски страни практика - разделяне на нивите с цъфтящи растения. Приветстват и навлизащата в България Трихограма, което е отглеждане на мухи в лабораторни условия, които служат за растителна защита.