В края на работния ден днес, антикорупционната комисия съобщи, че за 738 лица, сред които министри, депутати и кметове, има доклади за несъответствие с имотно състояние и доходи. Некоректните властимащи имат 14-дневен срок, за да подадат съответните корекции.

Ето какво се казва в информацията от Комисията на противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОППИ), която приключи извършената проверката по чл. 43, ал. 1 от ЗПКОНПИ на ежегодните декларации, подадени през 2018 г., и на встъпителните и финалните декларации за имущество и интереси, подадени през периода от месец януари до месец септември 2018 г., от лицата от обхвата на чл. 6, ал. 1 от закона.

Проверката е извършена по отношение на:

- 5 116 задължени лица, с ежегодна декларация;

- 3 568 задължени лица, с встъпителна декларация за имущество и интереси;

- 400 задължени лица, с финална декларация за имущество и интереси.

Проверката на имуществените декларации обхваща, освен задължените лица, техните съпруг/а, лицето, с което се намират във фактическо съжителство на съпружески начала, и ненавършилите пълнолетие деца.

В съответствие с разпоредбите на ЗПКОНПИ, освен проверка на имотното състояние, се извърши проверка и на интересите, изпълнена за всички лица, подали встъпителни декларации, което е ново изискване на закона.

В хода на проверката, Комисията установи несъответствия за лица, заемащи висши публични длъжности от всички категории от обхвата на закона: министри; народни представители; кметове, председатели на общински съвети и главни архитекти на общини; изпълнителни директори и управители на болнични заведения; ректори на университети; лица, упълномощени по реда на Закона за обществените поръчки за провеждане на процедурите и сключване на договорите; ръководители на бюджетни организации, които изпълняват функции на органи за финансово управление и контрол на средства от Европейските фондове и програми; началници на митнически пунктове; директори на държавни горски и ловни стопанства; председатели и заместник - председатели на държавни агенции и комисии и други.

За общо 738 задължени по закона лица проверката приключи с доклад за несъответствие.

Докладите съдържат данни за недекларирани притежавани и придобити:

- дялови участия;

- доходи от трудови правоотношения;

- парични средства по банкови влогове и банкови сметки;

- дадени обезпечения в размер на милиони лева/евро;

- притежавани имоти;

- участия в органи на управление или контрол на търговски дружества, на юридически лица с нестопанска цел и извършване на дейност като едноличен търговец.

В изпълнение на разпоредбите на ЗПКОНПИ, Комисията е уведомила писмено лицата, за които проверката е приключила с доклад за несъответствие, които е следвало в 14-дневен срок да отстранят констатираното несъответствие, като подадат пред Комисията коригираща декларация на основание чл. 46, ал. 1 от закона, или направят писмени възражения, посочвайки доказателства в тяхна подкрепа. В резултат, на което:

- 637 задължени лица са подали коригираща декларация;

- 98 задължени лица не са подали коригираща декларация;

- 35 задължени лица са подали коригираща декларация и са декларирали пред Комисията, че не желаят да бъде публикувана информацията относно лицето, с което се намират във фактическо съжителство на съпружески начала и за което лице е установеното несъответствието;

- 3 задължени лица са подали непълна коригираща декларация и са декларирали пред Комисията, че не желаят да бъде публикувана информацията относно лицето, с което се намират във фактическо съжителство на съпружески начала и за което лице е установеното несъответствието.

Съгласно чл. 46, ал. 3 от закона при установено несъответствие след срока за подаване на коригираща декларация в размер на не по-малко от 5000 лв., Комисията приема решение за изпращане на материалите от проверката на Националната агенция за приходите за предприемане на действия по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Съгласно чл. 46, ал. 4 при установено несъответствие след срока за подаване на коригираща декларация в размер на не по-малко от 20 000 лв., Комисията приема решение за извършването на проверка на имущественото състояние на лицето, заемащо висша публична длъжност, по реда на Глава десета от ЗПКОНПИ.