Всички пътища на територията на Община „Родопи” са проходима при зимни условия. Почистени са и улиците в селата.
„Насочихме усилията към централните улици и районите около спирките и здравните служби, за да осигурим нормално придвижване на хора и автобуси. Сега насочваме техниката и към по-малките улици в селата”, съобщи зам.-кметът на Община Родопи и председател на Кризисния щаб по снегопочистване Таня Бочукова.
26 човека по спортна стрелба са били резервирали хижа над Марково, която да използват за подготвителен лагер. Снощи са подали сигнал, че пътят нагоре е непроходим и са подали сигнал. Изпратена е техника още снощи до там и трасето е било пробито. Този път е горски и не влиза в графика за почистване на Общината.
„Въпреки това при проблемна ситуация като тази успяваме да реагираме”, каза още Бочукова, която е съдействала за разчистването на трасето заедно с кмета на Марково.
В момента без вода са селата Брестовица и Устина, а без електрозахранване са Кадиево, Лилково, Ситово и Оризари. Екипи на ЕВН работят на място, но възстановяването на скъсаните проводници става бавно.
В района на високопланинското село Лилково улиците също са почистени от големия сняг, който стига над 80 сантиметра.
СИТУАЦИЯТА към 16,30 часа според ЕВН:
Ситуацията с електрозахранването в Югоизточна България започна да се нормализира, като към 16:30 ч. 24 села са с нарушено захранване при близо 90 сутринта. Прогнозата за повечето от тях е, че ще бъдат с възстановено захранване до края на деня, а за тези, за които това не е възможно, компанията ще осигури генератори като временна заместваща мярка. Целта е да се минимизира броят на клиентите без захранване при идването на нощта.
Основната част от селата с нарушено захранване продължават да бъдат в област Пловдив. Това са 15 села основно в общините Калояново, Кричим, Стамболийски и Раковски. В област Пазарджик има 5 населени места без захранване. В община Чепеларе с нарушено захранване са 5 по-малки села, в община Смолян са 2.
Общо 115 аварийни екипа на EVN България работят за възстановяване на електрозахранването в районите с аварии. Екипите са оборудвани с високопроходими автомобили, необходимата специализирана техника и инструменти. В посочените райони се възстановяват скъсани въздушни електропроводи, изграждат се нови стълбове от мрежата. По много електропроводи се извършва физически обход по дължината на линията.
За по-добрата координация на възстановителните дейности в EVN България функционира Кризисен щаб, който е в контакт с местните и централни власти.
TNS.bg