Въпреки че ще спим един час повече, преминаването от лятно към зимно време не се отразява положително на организма ни. Местенето на стрелките води до неочаквани влошавания на здравословното състояние - сърцебиене, колебание на кръвното налягане, безсъние, пише "Стандарт".

Затова болните от сърдечно-съдови заболявания страдат най-много при смяна на времето. Необходими са до пет дни, за да влезем в ритъм, казват специалисти. Докато се настроим обаче, се сработваме по-трудно, правим по-често грешки, недоспали сме, но някои може да се проявят твърде енергични и раздразнителни.

Местенето на стрелките се отразява и на животните - кокошките снасят по-малко яйца, а кравите дават по-малко мляко. Домашните любимци - кучета, котки и други бозайници, са по-изнервени и се нуждаят от повече внимание и грижа, докато се адаптират. Това предупреждават психолозите на база на изследване, направено от Шведския кралски медицински институт Каролинска.

Същото изследване показва, че броят на инфарктите в този ден нараства с 50%. За да влязат в ритъм хора и животни, са необходими минимум пет дни, предупреждават медиците. Както е известно, връщането към астрономическото часово време ще стане в 04:00:00 ч. местно време на 25 октомври 2015 г. Тогава трябва да завъртим стрелките с час назад.