30 години една камбана чака, за да се построи храм. А докато стане това, тя бие три десетилетия завързана на черница. Историята е от село Струмяни, център на едноименната община. Разположена е между Кресна и Сандански. Пет казана курбан от теле и агне сготвиха днес майстори от селото за храмовия празник в деня на Константин и Елена, преминал при непрестанен дъжд, който обаче не помрачи настроението на десетките миряни от Струмяни.

Историята на построяването на църквата „Св. Св. Константин и Елена“ в село Струмяни започва на 21 февруари 1992 година, когато Учредителното общо събрание взема решение за предоставяне на общински парцел в селото за строежа на църквата и избира първото църковно настоятелство и негов председател, пише БГНЕС. На 22 март 1993 година е направена първата копка за строителството на черквата, която е съпроводена с тържествена служба, водена от негово Високо преосвещенство Неврокопски митрополит Пимен.

Самата църква "Св.св. Константин и Елена" е едно-куполна, с вградена в нея камбанария, строена е от майстори, ръководени от инж. Митко Петровски и главен майстор Методи Николов. В строителство участие взема цялото работоспособно население както с доброволен труд, така и с дарения. Освещаването на храма е извършено на 18 октомври 2003 г.

Интересна е съдбата на църковната камбана, тежаща 50 килограма. Със средства, събрани по дарителски път, тя е закупена още през 1968 година, но поради липса на църква камбаната е била окачена на черничево дърво в парцела на Йордан Милев и така е ползвана до 1998 година, когато заема полагащото й се място във внушителната църковна камбанария.

Днес черничевото дърво не съществува, отрязано е, намирало се в задния двор на стара, вече необитаемата къща на Милеви, на около 300 метра от днешната църква. 

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg