На тази дата през 1877 година руският император Александър II обявява война на Османската империя. Това е десетият сблъсък, между двете супер сили в тази част на планетата. От едната страна на фронта заедно застават Руската империя, Сърбия, Румъния и Черна Гора, от другата – Османската империя.
В бойните действия, по всички фронтове участват над 700 000 души. В България, Сърбия, Румъния и Черна Гора тази война се счита за Освободителна, тъй като всички страни получават в една или друга степен независимост от Турция.
През 1876 година Австро-Унгария и Русия подписват тайното Райхщадско споразумение, което определя границите, които ще бъдат определени на народите, след края на войната. Решава се и това, че на Балканите няма да се създаде голяма славянска федерация. Последното е и нещото, което става причината през XX век Балканският полуостров да бъде наречен "Барутното буре на Европа". Заложени са конфликтите между народите, които продължават и до ден днешен.
В Руско-Турската война участват най-успешните и известни военачалници на двете страни. Освен тях, на българска земя професор Пирогов продължава делото по развитието на полевата медицина. Заедно с него са и медиците професор Боткин и Склифасофски.
Всичко изброено дотук са сухи факти, предопределили бъдещето на всички, участвали във войната. За Руската империя това е последната гръмка победна война, следват провалът в Руско-Японската война, системна криза, три революции и край за династията на Романови.
Турската империя, проядена от корупция и безвъзвратно изоставане, също престава да съществува и губи историческата инициатива.
Що се отнася до България, всички знаем историята си. Знаем, че в много кратки моменти Третата българска държава е можела сама да решава съдбата си, давена във вълненията на Великите сили.
Редно е в дни като този, нищо че не е кръгла дата, да се сещаме за това на каква цена сме извоювали свободата си. Какво е коствала на всички поколения преди нас и защото с нас е Бог да се погрижим, да направим живота на следващите по-добър. И нека легендарното българско "Ура", смразяващо армиите от Босфора до Урал, да звучи отново, когато бъдещите герои, отдават чест на героите на миналото.
Още от категорията

Премиерът Росен Желязков за папа Лъв XIV: Ангажиран проповедник, който все повече ще влиза в ролята на дипломат

