
В страната ни са се опитали да нахлуят нелегално 22 705 души през изминалата 2015 година. Това сочат данните от доклада за наблюдение на границите, изготвен от Агенция за бежданците, Български Хелзинки комитет и ГД "Гранична полиция".
Миграционните потоци са се увеличи значително. Глобалната бежанска криза и безпрецедентният поток към Европа доведоха до значително увеличаване на миграционния натиск към България, като основният миграционен натиск продължи да бъде по българо-турската граница.
Анализът на данните за миграция през последните години показва, че ситуацията се усложнява с подобряване на метеорологичните условия и достига своя връх през месеците август, септември и октомври. Най-висок миграционен натиск е регистриран през месец септември - 15 896 лица (задържани лица на вход от българските гранични власти - 1 741, задържани лица от съседни гранични власти - 572 и 13 582 лица във вътрешността на Турция и Гърция, чието влизане е предотвратено), като миграционният натиск по българо-турската граница представлява 94 % от общия миграционен натиск на границите на Р България - 15 420 лица. Най-нисък миграционен натиск е регистриран през месец януари - 3 204 лица, като миграционният натиск по българо-турската граница е 3106 лица.
През 2015 г. са установени общо 22 705 лица, направили опит да преминат незаконно през границата на страната, което е увеличение с 2,4 пъти повече спрямо 2014 г. От тях на вход са задържани 10 900 лица (на зелена граница - 7 617 и на ГКПП - 3 283) и на изход от страната са задържани 11 805 лица (на зелена граница - 11 016 и на ГКПП - 789). Най-голям е броят на задържаните лица на вход на българо-турската граница - 10 406 лица и на изход на българо-сръбската граница - 11 012 лица. За първи път задържаните за незаконно преминаване на изход (11 805) са повече от задържаните на вход (10 900). През годината се запази тенденцията на постепенно увеличаване на опитите за незаконно влизане през вътрешната ни граница с Гърция.
Затварянето на границите на Македония и Сърбия доведе до ограничаване на движението на мигрантите по 7 маршрута през Западните Балкани и до струпване на граждани на трети страни в близост до българо-гръцката граница, за които е вероятно да потърсят алтернативен път от Гърция през България за Сърбия.
След влизането им на българска територия, мигрантите не търсят убежище и не желаят трайно да се установят. Целта им е да напуснат страната и да достигнат до Западна Европа, като предпочитат това да стане през българо-сръбската граница, където се наблюдава рязко увеличение - с 477% - на нарушенията на изхода.
На територията на Турция и Гърция има големи групи мигранти, чиято цел е да се придвижат към страните от Западна Европа по два основни маршрута: - по суша от Гърция през Западните Балкани или от Турция през България към Сърбия и по маршрута към Германия - по море от Гърция към Италия.
Предпочитан от мигрантите е маршрутът през Западните Балкани. Въпреки взетите мерки за контрол, активните миграционни процеси в общоевропейски мащаб се отразиха неблагоприятно върху обстановката на държавната ни граница.
TrafficNews.bg
Още от категорията

Йотова: Референдумът не е за отказ от еврото

Издирват възрастен мъж, видян за последно на 4 април
