Посланикът на Китай Джан Хайджоу изнесе нови подробности за издирването на българския алпинист Боян Петров, който е в неизвестност от 3 май и се намира някъде по склоновете на осемхилядника в Хималаите Шиша Пангма. На специална пресконференция той обяви най-новата информация, с която разполага и показах снимка от базов лагер, получена преди час. По неговите думи китайската страна вече е събрала 100 души, от които 25 спасители, а останалите са медицински лица и логистични екипи.

Спасителите се делят на три групи, като целият екип е ръководен от известен китайски алпинист. Първата група се състои от 12 спасители и вчера те са пристигнали в базовия лагер, който се намира на 5800 м надморска височина. Тази сутрин в 10 часа групата се е отправила към лагер 1 (6380 м). Останалите 13 души остават в базов лагер, съобщава novini.bg.

Посланикът съобщи, че спасителите ще направят всичко възможно, за да стигнат до лагер 3 (7300 м) преди 13 май, когато се очаква да се отвори кратък прозорец от по-добро време. Сутринта петима от тях ще тръгнат от лагер 3 нагоре към върха.

Прогнозата за времето на 11 май е за северозападен вятър със скорост 10-16 м/сек, минус 13-26 градуса. За утре, 12 май, времето ще бъде облачно, с кратък снеговалеж, северен вятър от 12-26 м/сек и температури от минус 12 до минус 25 градуса по Целзий. Според прогнозата на 13 май може да има съвсем кратък отрязък от време с подобряване на климатичните условия.

Излетелите от Непал два хеликоптера в момента се намират на 3700 метра н.в. и чакат на специално изграден плац, отдалечен на около 25 км от върха. Там са пристигнали представители на военно-въздушните сили, които да обезпечат логистично спасителната операция и да се погрижат за доброто състояние на хеликоптерите. Когато времето е подходящо, те ще летят района около лагерите на разстояние от 10 км. "Очакваме с нетърпение на 13 май, когато времето се подобри, да получим хубава информация", каза китайският посланик.

Той уточни, че китайската страна е получила информация за изчезването на Боян Петров на 6 май. В 11 часа и 42 минути на 7 май посолството на Китай е било информирано от министерството на външните работи на България с молба за издирване и спасяване. Китайската страна е започнала спасителните операции на 7 май. На 9 май асистентът на Боян Петров и жена му са изразили желание да отидат там и да участват в спасяването. До 30 минути са били направени всичките процедури за издаването на визи и в момента те са на път към лагерите.