Глоби от 300 до 1000 лева заплашват всеки, който рови в кофите с боклук в столицата, пише вестник „Преса“. Наказанието е заложено в новата общинска наредба за чистотата. Член 80, ал. 1, т. 7 от нея гласи, че санкцията ще се налага на всяко „физическо лице, което изважда от съдовете за разделно събиране масово разпространени отпадъци, без да му е възложено тяхното обслужване“. Шефът на комисията по околна среда към Столичния общински съвет Лорита Радева, която е един от авторите на наредбата, разясни, че ако лицето, което рови в боклука, няма документ за самоличност, трудно може да бъде санкционирано.
Причина за предприетите крути мерки са оплаквания от фирмите, които събират боклука. Те отдавна искали съдействие от общината да бъде прекратено незаконното „рециклиране“ на смет от клошарите, поясниха от столичния инспекторат. Масова практика сега е малки деца да бъдат вкарвани през отворите на контейнерите за разделно събиране на отпадъци. Малчуганите изхвърлят стъкло и хартия на възрастните, които чакат с каруци с кошове до кофите. След това „придобивките“ се носят на вторични суровини.
От Столичната община признаха, че по старата наредба са се опитвали да глобяват с по 10 лева клошари, които ровят в боклука. Не успели да санкционират нито един, защото всеки, хванат в нарушение, казвал, че няма пари. Не успявали да им напишат и акт, тъй като се оказвали и без документи за самоличност.
До 1000 лева ще отнасят санкция и столичани, които бъдат хванати, че са направили нерегламентирани сметища в имотите си. Ако боклукът е складиран от друг, собствениците трябва да подадат сигнал в общината (още за санкциите - виж карето).
Санкции за нарушенията в София
• 10 лв. глоба с квитанция - за хвърлен на улицата фас, дъвка, билет за градския транспорт, опаковка от закуска, найлонова торбичка.
• От 10 до 50 лв. глоба с фиш - за хвърлена торба с боклук през балкона, изнесени кашони с плодове и зеленчуци пред магазините, без да е платено тротоарно право.
• От 50 до 150 лв. - за непочистени графити и ледени висулки от сградите.
• От 1400 до 4000 лв. - за юридически лица и фирми, които изхвърлят неопасни отпадъци (строителни материали) на нерегламентирани за това места.
• До 20 000 лева - за юридически лица и фирми, които изхвърлят на незаконни сметища опасни отпадъци (химикали, лекарства, експлозивни вещества или предприемат действия по тяхното изгаряне).
TrafficNews.bg