"Жените обичат побойници". Това е твърдение на инфлуенсърката Зорница Гюцова.

Тя има профили във всички социални платформи и дава съвети за отношенията между мъжете и жените. Зорница Гюцова попада в медийното полезрение след писмо на Националния съюз на психолозите и призиви каналите ѝ да бъдат санкционирани и спрени. Във видеата си Гюцова поставя под въпрос самото разбиране за насилие. Според нея това е “табу” – дума, която се използва като “оръжие” от един пол срещу другия. “И всички знаем за кой пол става въпрос”, подчертава тя,. За нея етикетът “насилие” е начин жените да манипулират, да извличат изгода или да “прецакат живота” на мъжа срещу себе си. Изказванията ѝ предизвикаха остри реакции – от възмущение и тревога, а понякога и одобрение.

Да бъдат блокирани профилите в социалните мрежи на инфлуенсърката Зорница Гюцова заради разпространение на насилствени послания и подстрекаване към престъпления. За това настояха от Националния съюз на психолозите и психотерапевтите в България (НСПП). 

По думите им тя проповядва в социалните мрежи обида към жените, неуважение и романтизация на насилието. И това, според тях, е опасно, особено на фона на все по-големия брой жени, жертви на домашно насилие. Експертите алармират, че зад “съветите” ѝ се крие тревожна реторика, която нормализира доминация, пренебрежението към жените и агресивно поведение като “мъжко достойнство”

Зорница Гюцова има акаунти във всички социални мрежи. В кратките си видеа Зорница Гюцова дава "съвети" за отношенията между мъжете и жените. 

“Хората искат зрелище. Аз това го знам”, казва тя в едно от своите видеа, качени онлайн. 

Домашното насилие се превърна в гореща тема в България през последните години, особено след поредица от шокиращи случаи, които предизвикаха обществено възмущение и мащабни протести, както и законодателни промени. Според Гюцова, обаче, жените по природа “обичат побойници“. В едно от видеата си тя заявява: 

“Жените обичат побойници. Защото това е еволюционен механизъм, който жените разпознават като добро качество в мъжете.” 

"На дивана ли спиш, дотолкова ли си се отказал от позицията на мъжа в къщата. Как може да позволяваш в собствения ти дом да не можеш да си починеш адекватно, да не си задоволяван редовно.“, пита тя в друго видео. 

"Ако тя не може да се оправи с едно дете – я накарай да се научи... Работата на жената е да осигурява спокойствие на кой? – На мъжа.", категорична е Зорница Гюцова.

Инфлуенсърката директно съветва мъжете да не участват в грижите за децата, а да "накарат" жените да се справят сами. 

Гюцова дава и нестандартни романтични съвети на тема: "Как да говориш с жена, която харесваш?".

Нейният съвет: "като си представиш, че има някаква венерическа болест“, казва Гюцова в едно от видеата си в TikTok.  

"Никога не спирай да показваш на жената, че около теб има и други жени, които те желаят“ – съветва Зорница. Само така, според нея, партньорката ще се стреми да го задържи. "С поведение. С подчинение." 

Зорница обяснява и "Какво е алфа вдовица?" - В общия случай, когато жената наближи трийсетте години, тя решава, че трябва да се задоми - и тогава какво прави - компромис, защото най-често не е успяла да задържи нейния мъж, който е бил пръв избор, казва тя. 

"Ако една жена се "фръцкоти" и те зареже за някаква глупост, защото е била емоционална. Тя просто иска да види дали може да те манипулира, изчакай 1-2 седмици , дай й време да може да се върне, да може да пълзи по корем, и тогава следва какво - наказателен кекс и нищо повече, защо, защото не ти трябва предателка, когато една жена обича, тя не може да си позволи да си тръгне, природата я задължава да остане", коментира инфлуенсърката.

Потърсихме за коментар Зорница Гюцова. В отговор на запитване на Vesti.bg тя заяви:

"В момента медиите ме нападат. Към мен има отправени обвинения, които не са доказани от съдебна инстанция. Посъветваха ме да запазя мълчание към момента."

Ето какво казват институциите по въпроса

Отвореното писмо на НСПП, публикувано на Фейсбук страницата им, е адресирано до МВР, прокуратурата, Комисията за защита от дискриминация, Комисията за регулиране на съобщенията, Мета платформите, Съвета за електронни медии и до гражданите.

Публикуваме и пълния му текст: 

"Уважаеми дами и господа,

С настоящото писмо изразяваме дълбокото си възмущение и категоричното си несъгласие с публичното разпространение на крайно опасни, деструктивни и насилствени послания от страна на г-жа Зорница Гюцова в различни социални платформи.

Публични изявления, в които се твърди, че "жените обичат мъже, които ги бият“, или че "шамарът е средство за контрол“, не само че нарушават етичните и законовите норми на Република България, но и имат реален потенциал да подстрекават към домашно насилие, психологическо малтретиране и дори убийства. Това поведение влиза в пряко противоречие със Закона за защита от домашно насилие и представлява грубо потъпкване на човешкото достойнство.

Като професионална общност, ежедневно работеща за психичното здраве, недопускане на травма и изграждане на здравословни човешки отношения, ние настояваме:

Да бъде незабавно разследвано съдържанието, което Зорница Гюцова разпространява.

Социалните мрежи да предприемат бързи действия по премахване на всички профили, канали и страници, в които се прокламира насилие.

Да се ангажира СЕМ с контрол върху съдържание, отразявано в националния ефир, когато то легитимира насилници.

Да се започне разследване дали има подстрекаване към престъпление по чл. 320 от Наказателния кодекс, а имено " Чл. 320. (1) Който явно подбужда към извършване на престъпление чрез проповед пред множество хора, чрез разпространяване на печатни произведения или по друг подобен начин, се наказва с лишаване от свобода до три години, но не с по-тежко наказание от това, предвидено за самото престъпление."

Никой човек, още по-малко жена, не бива да бъде третирана като по-нисша форма на живот. Никой мъж не става "по-мъж“, когато налага контрол с агресия. Ние ще се противопоставяме с всички средства на нормализирането на този тип поведение и настояваме за ясна и категорична обществена реакция.

Животът и достойнството на жените в България не са за подценяване. Време е да кажем ясно и категорично: Достатъчно!

В тази връзка Национален съюз на Психолозите и Психотерапевтите инициира Петиция : "Да спрем публичното насърчаване на насилие над жени от Зорница Гюцова“, като чрез нея ще настояваме за:

Незабавно премахване на всички профили, канали и страници на Зорница Гюцова от социални мрежи, където се разпространява съдържание, насърчаващо насилие.

Проверка от страна на българските институции – прокуратура, МВР, Съвет за електронни медии – относно съответствието с чл. 320 от НК (подбуждане към престъпление) и Закона за защита от домашно насилие.

Обществено осъждане на подобни практики и недопускане на тяхното нормализиране.

Домашното насилие не е любов. Това е престъпление.

Петицията ще бъде поставена на страницата на НСПП . Очакваме подписи и разпространение за да защитим достойнството, здравето и живота на българските жени.

С уважение,

Национален Съюз на Психолозите и Психотерапевтите в България"

  • Домашното насилие в България остава сериозен социален проблем, като най-чести жертви са жените. Според данни от различни организации:

Всяка трета жена в Европейския съюз (30,7%) е била обект на физическо насилие, заплахи и/или сексуално насилие през живота си. Това показват данните от голямо проучване, свързано с насилието над жени в ЕС, проведено между 2020 и 2024 г. от Агенцията на ЕС за основните права (FRA), Евростат и Европейския институт за равенство между половете.

Много от случаите остават нерегистрирани поради страх, срам или недоверие към институциите.

Законът за защита от домашното насилие беше изменен през 2023 г., като бяха въведени по-строги мерки, включително спешни ограничителни заповеди и задължителни програми за извършителите. Промените бяха приети след масови протести в страната по случая с Дебора Михайлова от Стара Загора, която беше бита и обезобразена.

  • Най-честите форми на насилие включват:

Физическо насилие – удари, душене, изгаряния

Психологическо насилие – унижения, заплахи, контрол над личния живот

Икономическо насилие – контрол върху доходите, забрана за работа

Сексуално насилие – принуда за сексуален контакт, изнасилване в семейството

  • Горещи линии и подкрепа:

Национална телефонна линия за жертви на насилие: 0800 186 76

Центрове за настаняване и психологическа помощ действат в София, Пловдив, Варна, Бургас и други градове.

Дали ще има реакция от институциите, все още не е ясно. Не е ясно и дали подобни профили могат да бъдат санкционирани, защото регулацията на социалните мрежи и съдържанието в тях е в собствените им ръце. Докладването на конкретни профили за нарушаване на нормите и правилата в социалните мрежи е единственият вариант за сигнализиране.