Прокуратура и полиция отново влязоха в челен сблъсък, като този път поводът бе досъдебното производство по случая „Булгаргаз”. От прокуратурата днес излязоха със съобщение, че част от материалите по делото са отделени, тъй като полицейски шефове от ГДНП са превишили правата си, като са дали резолюции с указания за започване на досъдебно производство.
От МВР контрираха незабавно и заявиха, че са извършвали проверка по ЗМВР, а не досъдебно производство по НПК. „Опитът на прокуратурата да постави под съмнение законните действия на МВР и да измести фокуса от разкриване на конкретно престъпление има за цел сплашване на органите на реда, с което няма да постигне успех” коментират от пресцентъра на министерството.
Публикуваме текстовете на двете съобщения:
Прокуратурата: Ръководителите на ГДНП са превишили правата си
Прокурори в Софийска градска прокуратура (СГП) са отделили материали от образуваното досъдебно производство по случая с „Булгаргаз“ с оглед данни за извършено престъпление по чл. 282 от НК от висшестоящи служители от Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), съобщиха от прокуратурата днес.
След анализ на материалите по делото наблюдаващите прокурори са установили изготвени докладни записки относно проверка по преписка по описа на ГДНП с поставени върху тях ръкописни резолюции с указание за започване на досъдебно производство и задържане на лице за 24 часа.
В тази връзка наблюдаващите прокурори са счели, че е нарушена разпоредбата на чл. 15 от Закона за МВР, съгласно която горестоящите ръководители на разследващите органи „нямат право да дават указания за извършването на действия по разследването и за съставянето на писменото мнение, както и по какъвто и да е друг начин да се намесват в разследването“.
Предвид горното относимите по случая материали са отделени и е започната проверка за установяване на всички релевантни обстоятелства.
Информацията се предоставя след разрешение на наблюдаващите прокурори по чл. 198 от НПК.
За резултатите от проверката обществеността ще бъде своевременно информирана.
МВР: е полицейска проверка, за която МВР няма задължение да докладва незабавно на прокуратурата
Положените резолюции, цитирани в съобщението на прокуратурата, са върху докладни записки на оперативни работници. Видно и от прикачените документи в съобщението пише „проверка по преписка“ и на двата документа.
Към датата на поставяне на резолюциите няма образувано досъдебно производство, а само проверка. Цитираният чл. 15 ЗМВР се отнася за вече образувани досъдебни производства и работата на органи по разследването по реда на НПК.
В конкретния случай проверката се извършва по реда на ЗМВР, а не по реда на НПК. Това е полицейска проверка, за която МВР няма задължение да докладва незабавно на прокуратурата. При докладна записка от оперативен работник и наличие на предположение за извършено престъпление органите на МВР имат право да извършват задържане до 24 часа. Точно такава е и едната резолюция.
Посоченото правно основание от прокуратурата - чл.15, ал.5 ЗМВР, действително предвижда, че: „Горестоящите ръководители нямат право да дават указания за извършването на действия по разследването и за съставянето на писменото мнение, както и по какъвто и да е друг начин да се намесват в разследването.“
Към момента на поставяне и на двете резолюции от заместник- директора на ГДНП по „Разследването“ действия по разследването не са били предприемани. Не са давани никакви указания за действия по разследване или съставяне на писмено мнение. Не е упражнена каквато и да е друга намеса.
Опитът на прокуратурата да постави под съмнение законните действия на МВР и да измести фокуса от разкриване на конкретно престъпление има за цел сплашване на органите на реда, с което няма да постигне успех . Служителите на МВР ще продължат да работят в посока на документиране и доказване на извършена престъпна дейност въпреки многобройните образувани проверки и досъдебни дела срещу тях.
Нееднократно главният прокурор подчерта , че прокуратурата води война не срещу МВР , а срещу престъпността, но подобни действия на прокуратурата остават усещането, че тя води война срещу органите на МВР.
Поредицата образувани проверки и досъдебни производства срещу служители на МВР при спорни основания оставят горчивото усещане за саботиране при важни за страната разследвания, да се обезличи работата на службите на МВР и резултатите от тях. Такова поведение осигурява недосегаемост на престъпния контингент и е опасно за сигурността на страната.