ГЕРБ устойчиво остава първа политическа сила (25.5%), без съществена разлика в резултата нито спрямо последните избори, показва последното проучване на "Алфа Рисърч". 

Макар и на сериозна дистанция, ПП-ДБ запазва позицията си на втора политическа сила (13.9%). Два фактора влияят върху ограничаването на щетите от скандалите – първо, стабилните позиции на ДБ, която продължава да се ползва със сериозен кредит на доверие и второ, сплотяването на привържениците на коалицията след втората акция (във Варна).

Подкрепата за "ДПС-Ново начало" бележи ръст и достига 13.1%, при драматична ерозия на АПС (подкрепа от едва 2.8 на сто). Напълно е възможно в близко бъдеще партията на Пеевски да прибере целия този вот и да играе с много по-силни електорални карти.

Още повече, че поради специфики в мобилизацията на етническия вот, проучванията като правило измерват по-ниски резултати от показваните на избори, посочват от социологическата агенция.

При двата коалиционни партньора на ГЕРБ – БСП и ИТН – не се наблюдава значима динамика. БСП запазва подкрепата си от 8 на сто, а ИТН бележи лек спад до 4.7%.

"Възраждане" е в отстъпление - до 11.5%, за сметка на МЕЧ (6.3%), "Величие" остава на 4.1%.

Продължаващото огромно разделение в обществото личи и в негативния рейтинг на Народното събрание (8% одобрение : 69% неодобрение).

Президентът Румен Радев продължава да бъде политикът с относително най-висок рейтинг (39% положително: 33% отрицателно отношение), но поляризацията в обществото и в частност, в отношението към неговата инициатива за референдум за еврото, отнема и от неговия кредит на доверие. Спрямо януари той бележи спад от 5 процентни пункта в одобрението. 

Бойко Борисов остава партийният лидер с най-високо доверие (22.3%). Божидар Божанов е с 16.5%, а Ивайло Мирчев с 16.3%.

Настоящото изследване е проведено в периода 7 – 14 юли 2025г. и е част от регулярния мониторинг на Алфа Рисърч. Публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. 
Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.