В България съществува ясно очертан проблем с ниското ниво на използване на механизмите на застраховането за покриване на загубите от природни и други бедствия. По данни на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) у нас делът на застрахованите имоти за всички природни бедствия е едва 2% е през последните 40 години, при десет пъти по-висок дял средно за Европа – 22%. Това сравнение направи Константин Велев, председател на управителния съвет на Асоциация на българските застрахователи (АБЗ), на събитие на организацията. Асоциацията провежда информационна кампания „Застраховки за дома: Запази своя свят“, чиято цел е да запознае потребителите как да изберат точната за тях полица.
Велев посочи, че България е силно изложена на природни опасности, което прави устойчивостта при бедствия национален приоритет. Като особено рискови са идентифицирани събития като наводнения, земетресения, градушки. Между 2010 и 2019 г. щетите от бедствия у нас възлизат на 1,1 млрд. долара, което се равнява на около 0,2% от брутния вътрешен продукт на страната общо за периода 2011-2019 г., по данни на НСИ.
Загуби
„Практическите последици от тази ситуация са, че цената на възстановяването от неблагоприятни събития се носи от държавния бюджет, бизнеса и домакинствата, вместо рискът да бъде трансфериран към застрахователите“, коментира Константин Велев и подчерта, че в структурата, както на премийния приход, така и на изплатените обезщетения у нас, се очертава силна доминация на автомобилното застраховане, основно по линия на задължителното застраховане, и съответно незначително застрахователно покритие по останалите линии на бизнес.
България е с най-нисък дял на имущественото застраховане в целия ЕС за 2020 г. – 14% спрямо 37% средно за Европа.
Още от категорията
Българинът е дал 800 милиона за подаръци миналата година, през 2024 се очаква повече