
„Никакви свръхданъци, свръхпечалби или свръхприходи няма да компенсират свръх безотговорните свръхразходи на свръхпопулистките народни събрания”, заяви председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Повод за твърдението му са обявените данъчни промени от Министерството на финансите и т.нар. еднократен данък „свръхпечалба”.
„Смятаме, че трябва да се намалят свръхразходите. Имаме 92% ръст на пенсиите при 32% инфлация от 2019 г.”, каза Велев и допълни, че сме изпреварили ЕС и ОИСР по ръст на пенсиите, които се съотнасят със заплатите.
„Продължаваме ли по същия начин, ние ще фалираме до две години”, заяви Велев в подкрепа на искането си за свиване на разходите на национално ниво.
Министърът на финансите: България е пред фалитМоже да се наложи взимането на заем от МВФ
По думите му с 10,5 млрд. повече е иззето от предприятията заради поскъпването на цената на тока. „Възстановени са 6 млрд. От нас е надвзето и невъзстановено 4,5 млрд. (лева). Ако беше възстановено всичко надвзето, щяхме да имаме инфлация като във Франция”, обясни Велев в ефира на Нованюз.
„За домакинствата цената на тока е 82 лева, за предприятията е над 200 лева на мегават час. В света е обратното. Протестът е крайна мярка, за бизнеса не е логично да протестира”, каза представителят на работодателите.
Той обясни, че депозитите в банките са с по-малко проценти, отколкото инфлацията. Имаме 112% ръст на разходите в бюджетната сфера.
Като временна мярка бихме предложили ДДС да се увеличи на 22%. Като направим ДДС по-малко или нулево, ние подпомагаме богатите, защото те консумират повече. Според него тези 2% увеличение на ДДС ще поправи грешките на политиците.
Още от категорията

Как ще се проверява дали магазините превалутират точно по курса или го закръглят?

Цените на едро на храните отново падат
