България е сред страните в Европейския съюз с най-ниска инфлация. Инфлацията у нас е 2,1% през декември 2024 г., а за последните пет месеца от юли до ноември включително е в диапазона между 2,8% и 2% с трайна тенденция към понижаване, показват данните на европейската статистическа служба Евростат.
Тези ниски стойности на инфлацията създават благоприятни възможности за страната ни да влезе в еврозоната. Новоизбраният финансов министър Теменужка Петкова заяви, че България има възможност да влезе в еврозоната и този шанс няма да бъде пропилян.
След като страната ни изпълни и последния критерий за ценовата стабилност, трябва да бъде подадено искане за извънреден конвергентен доклад, за да има възможност от 1 януари 2026 г. да въведем единната валута.
Балканските държави - лидери по висока инфлация
И ако България се справя добре по отношение на инфлацията, това не може да се каже за нашите съседи, които регистрират сериозен ръст. Румъния и Хърватия са на първо и трето място по ръст на инфлацията на годишна база, при нашите северни съседи тя е 5,5%, а при хърватите – 4,5%.
Годишната инфлация в Европейския съюз е 2,7% през декември 2024 г. спрямо 2,5% през ноември. Година по-рано този показател беше 3,4%.
Съседна Гърция, която през последните години е любима дестинация за повечето българи, отчита по-високи нива на инфлация от нас. През декември този показател е 2,9%, а за последните шест месеца той остава стабилен около 3%.
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани в Ирландия (1,0%), Италия (1,4%), Люксембург, Финландия и Швеция (всички 1,6%).
През декември 2024 г. най-голям принос за годишния темп на инфлация в еврозоната имаха услугите (+1,78 процентни пункта, пр.п.), следвани от храните, алкохола и тютюна (+0,51 пр.п.), неенергийните промишлени стоки (+0,13 пр.п.) и енергията (+0,01 пр.п.).
Още от категорията
Защо Равда привлича вниманието към недвижимите имоти