Разходите на българите растат по-бързо от доходите, показват данни на Националния статистически институт.
Средният доход на човек от домакинството достига 1 557 лв. през четвъртото тримесечие на 2018 г. и нараства със 7.5% сравнение със същия период на 2017 г.
Най-много пари харчим за храна – 30.2% от бюджета. Следват разходите за жилище (17.8%), данъци и социални осигуровки (12.7%) и транспорт и съобщения (11.1%).
Доходите ни идват предимно от работна заплата (55.1%), следвани от тези от пенсии (27.7%) и от самостоятелна заетост (6.8%).
"Разходите на домакинствата у нас растат по-бързо, но това е следствие и от увеличението на цените през изминалата година. Инфлацията се завърна с по-високи темпове, отколкото през 2016 – 2017 г. Но структурата на разходите е обнадеждаваща – намалява сумата, която харчим за храна", коментира Пред Нова тв Явор Алексиев от Центъра за пазарна икономика.
Икономистът Евгени Кънев пък каза, че страната ни се влияе силно от това, което се случва в международен план, тъй като близо 2/3 от брутния ни вътрешен продукт е за износ.
"Ние продължаваме да сме затворени в капана на ниската добавена стойност", коментира Кънев.
Според Алексиев относителната конкурентоспособност на българската икономика намалява през последните години, включително и в IT сектора.
"По-ниските заплати у нас са един от основните магнити за чуждестранни инвестиции и дават възможност на местните предприемачи да бъдат конкурентоспособни на един външен пазар. Но, ако обвържем това с бюджета на домакинствата, идва въпросът: "Какво правим с хора, които нямат доход от работни заплати?". Защото около 55% от доходите на хората идват именно от трудовите възнаграждения", каза Алексиев.
Още от категорията
Шенген вдигна границите за търговия, ще свали ли това цените на стоки и услуги у нас?