
Учителите и специалистите по информационни технологии ще са сред най-търсените кадри с висше образование през следващите 12 месеца, съобщиха от БНР.
Резултати от проучването на потребностите от работна сила, което Агенцията по заетостта организира съвместно с комисиите по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната. Изследването е национално представително.
В следващите 12 месеца българският бизнес ще се нуждае от над 90 хиляди специалисти с правоспособност или висше образование. Сред тях са медицински сестри, шофьори, лекари, машинни и строителни инженери.
В различните сектори на икономиката ще са необходими и 64 400 работници без специалност, най-търсени за секторите с по-ниска производителност като растениевъдство, хранително вкусова промишленост и строителство.
Аналогично на миналите вече през миналите 2018 и 2019 три проучвания, които Агенцията по заетостта проведе, работодателите най-често очакват служителите им да притежават умения за самоконтрол и дисциплина и за работа под напрежение.
След три до пет години на българския бизнес ще са необходими повече от 20 хиляди IT специалисти и над 17 хиляди учители и преподаватели, сочат още данните.
В индустрията приблизително еднакво е търсенето на специалисти по информационни технологии и програмиране, както и инженери.
- 19:00 "Маршът на свободата" набира сила, още организации подкрепиха заведенията и протеста им
- 17:59 Пожар лумна в кино Космос, огнеборци са на място
- 20:32 Напук на мерките! Луд купон с Милко Калайджиев и 50 души в Рибарника
- 13:00 Над 400 таксиметрови шофьори в Пловдив остават без работа заради чиновническо безхаберие