
Двадесет фирми, развиващи дейност в Пловдивска област, се обединиха в сдружение "Бизнесът за Пловдив". Днес те дадоха пресконференция, за да представят учредителите на НПО-то и да поставят под прожектора своите цели и мисия.
Събитието бе открито от председателя на Управителния съвет Любозар Фратев. Той анонсира накратко фактите и обстоятелствата по учредяването на сдружението, което е регистрирано на 6-ти юни тази година.
"Нашата цел и мисия е да подобрим жизнената среда. Амбицията ни е да преминем от частното към общото. Всеки от нас е помагал в различни каузи, но събирайки се заедно ние ще станем една много по-голяма сила. Фирмите членове на сдружението формират приход от близо 1 милиард и 400 милиона годишно и 6,5 % от БВП на Пловдивска област. Плащаме около 60 мил. данъци, в това число: 700 хил. лв. местни данъци и такси, 860 хил. лв. такса смет, а за МПС-та - 1 милион и 85 хил. лв.", посочи председателят на УС въвеждащите финансови стойности, като акредитив за значителното място на фирмите в икономическия живот на областта.
Стана ясно, че целите на сдружението са основно мониторинг и контрол, но и сътрудничество с местната власт в Пловдив. Категоричност бе заявена по отношение на липсата на политически цели и амбиции. Фратев посочи, че вече се е състояла среща между членове на сдружението и кмета Иван Тотев, в която представители на фирмите са разгърнали идейната си платформа за дейност.
Маркирани бяха няколко основни инициативи, с които сдружението ще се нагърби като за начало. Такива са проблемите с чистотата на въздуха, реновирането на къщи в Стария град и проследяването на обществени поръчки. В това число се предвижда експерти да следят от близо отчетността и законосъобразността на усвояване на различни финансови средства и парични потоци от местната власт. Фирмите обещаха да отдадат своя потенциал и този на професионалистите в тях за изработване на предложения за политики и дейности за решаване на залегналите проблеми в града. Членовете на сдружението се ангажират и със закупуването на около 100 мобилнистанции за замерване на въздуха, които ще бъдат част от независимия проект за мониторинг на въздуха AirBG.
Специално внимание бе отделено и за наблюдение на дейността на сдружение "Пловдив 2019", изработващо инициативите за Европейската столица на културата. Поведението на сдружението бе описано афористично по следния начин: "Искам танк, за да получа пушка", ала експертизата на членовете му не бе поставена под въпрос. Бегло бе намекнато и за 38 мил. евро, които са отпуснати за културното председателството на Пловдив и желанието на „Бизнесът за Пловдив“ да съблюдава за коректно разходване на средствата.
Председателят обърна внимание на факта, че сдружението не може да инвестира в дейностите, тъй като то не е със стопански цели. Все пак имаше заявка, че някои от членовете по единично чрез фирмите си могат да се включат във финансирането.
"Проблемите се крият в меко казано несъвършени управленчески практики. Ние и експертните състави, с които сме обградени, се ангажираме да посочим по-добри пътища", посочи още Любозар Фратев.
Лично за пресконференцията дойдоха Стефан Башев ("Бултекс 99" ЕООД), Иван Фратев ("Лидер" АД), Илия Динков ("Интеркомплекс" ООД), Светлозар Андреев ("Анди-л" ЕООД), Максим Митков ("Макском" ЕООД), Атанас Рогачев ("Атаро клима" ЕООД), изпълнителния директор на сдружението д-р Ангел Стоев, Любозар Фратев ("Новиз" АД), Кирил Василев ("ХМЦ" АД), д-р Ангел Ставрев (управител на СБАЛАГ "Селена") и Елин Тодоров ("Тед-бед" ЕАД).
Всички присъстващи мотивираха членството си, като доводите се обединиха около желание за създаване на един по-добър живот за всички пловдивчани, както и за един по-благодатен бизнес климат. Дали ще бъдат коректив или партньор на местната власт, членовете посочиха, че зависи от управниците. Всеобщо бе мнението, че Пловдив е чудесно средище за живот, но хоризонтът за надграждане е обширен.
"Ние сме нация от индивидуалисти, имаме проблем с общите каузи. Ако бъдем по-взискателни, по-критични - можем да постигнем успех", посочи Светлозар Андреев.
В "Бизнесът за Пловдив" участват още "ПИМК холдинг груп" АД, "Ангел Стоилов-96" АД, "Архцентър-а" ООД, "Даикс" ООД, "Ди енд ви консулт" ООД, "Манджуков" ЕАД, "Мони МГ" ООД, "Профилинк" ООД, "ТЕМ-ПЕКС" ЕООД и "ХЪС" ОДД. Сдружението е отворено за нови членове и има амбициозната цел до края на годината броят на членовете да прехвърли 100.
Очаквайте подробности!
Още от категорията

През великденските празници работното време на магазините на А1 ще бъде променено

Работещ хотел в Пловдив се продава за 1.5 млн. евро
