Успешни бизнес модели, добри практики и иновации ще бъдат представени през идната седмица в Пловдивския международен панаир. Европейският панаир на предприятия кооперации от социалната икономика ще се проведе за осми път от 28 до 31 март в града на тепетата. Освен български компании, на изложението ще бъдат представени компании от Италия, Сърбия, Македония и Южна Корея.
Тазгодишното издание ще премине под надслов „Екосистемата на социалното предприемачество“. Самото понятие "социално предприемачество" се характеризира като по-различен начин на икономическа активност, съчетаваща умело находчивостта на бизнеса със социални и икономически цели. Терминът "екосистема" отдавна не се свързва единствено с природата, но със сферите на образованието и социалните явления. Затова и разглеждането на социалното предприемачество като екосистема и представянето на различните връзки между неговите елементи се счита за особено актуална тема през последните години.
В програмата са включени конференции, дискусии, кръгли маси и търговско изложение. Основната цел е създаване на диалог между институциите, бизнеса и гражданите и повишаване на информираността на обществото за същността на социалното предприемачество. Събитията ще засегнат всички негови елементи, като усет за възможности за бизнес, умения за стартиране на бизнес, отношение към риска, усвояване на технологии, човешки капитал, конкуренция, иновативни продукти, иновативни процеси, възможност за силен растеж и много други.
“Вярваме, че за подобряване на средата за социалното предприемачество трябва да бъдат изведени на преден план и решени проблемите в осемте елемента на екосистемата, разгледани на три равнища – европейско, национално и местно”, споделят от организационния комитет на форума. Събитията ще засегнат всички елементи на екосистемата на социалното предприемачество.
През 2017 година форумът е посрещнал над 15 000 посетители. Тазгодишното издание ще бъде достъпно за жителите и гостите на Пловдив от 10:30 ч. до 17:30 ч. в Палата № 11. Потребителите могат да изберат продукти, които имат добавена стойност и носят социалната промяна в обществото, от над 100 изложители.
Основополагаща роля в средата на социалното предприемачество играят публичните институции, които разработват концепции и реализират политики за регламентиране на сектора. Затова и в рамките на форума ще се проведе ще се проведе конференция на тема „Публична политика за развитие на социално предприемачество в Европа“. Тя ще старитира на 28 март от 13:00 часа.
Второто основно звено от екосистемата са финансовите институции. В четвъртък от 15:35 ч. на кръгла маса на тема „Съвременни подходи при финансиране на социалното предприемачество“ ще се обсъдят актуалните тенденции при финансирането и възможностите за насърчаване на инвестициите в социални бизнеси.
Научно-практическа конференция на 29 март от 11:00 ч. „Успешни съвременни бизнес модели за социална подкрепа“ ще представи доклади с теоретичен и приложен характер. В конференцията ще участват представители от престижни университети от България и Европейския съюз.Развитието на теорията за социалното предприемачество от научните институции и адаптирането ѝ в практиката са друг съществен елемент.
Гостите могат да открият успешни европейски и национални организации в Мултимедийна зала на неправителствените организации, разположена в изложбената палата, от 10:30 до 17:30 ч. във всеки от дните на форума.
Представителите на най-старото движение, развиващо дейност в областта на социалното предприемачество в България – кооперациите, пък ще проведат конференция на тема: „Трудово-производителните кооперации – двигател за развитие на социалната икономика в България“ на 29 март от 9:30 ч. в зала „Пълдин“ на Парк-хотел „Санкт Петербург“.
Друг елемент от екосистемата на социалното предприемачество - местна общност и гражданско общество, ще бъде засегнат в дискусионен форум на тема „Дейности за социално включване в местната общност“ на 28 март от 14:15 ч. Той е насочен към изграждане на диалог между представителите на местната общност, местната власт и бизнеса, развиващ социално предприемачество.
Корпоративна социална отговорност, която става все по-важна част от бизнес културата на големите компании, ще бъде засегната на кръгла маса на тема „Социална икономика, социална политика, корпоративна социална отговорност“ на 29 март от 12:30 ч.
В рамките на форума ще се обърне специално внимание на пазара като част от екосистемата и на отношенията бизнес към бизнес чрез представяне на продукти и лични срещи, които да помогнат на малките и средни предприятия да открият нови пазари, доставчици и клиенти.
Форумът е част от Плановете за действие в изпълнение на Националната концепция за социална икономика, приета през 2012 г. от Министерския съвет на Република България. Съорганизатори са Европейската комисия, Европейската конфедерация на производствените кооперации и социалните предприятия - CECOP, Европейският икономически и социален комитет, Министерство на труда и социалната политика, Агенцията за хората с увреждания, Националният съюз на ТПК и осем неправителствени организации, а през 2019 г. се включват и Министерството на икономиката и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).
Trafficnews.bg е медиен партньор на събитието!
Още от категорията
Шенген вдигна границите за търговия, ще свали ли това цените на стоки и услуги у нас?