Очакванията на бизнеса, общинските власти и най-вече на туристическият сектор в Пловдив бяха за наплив на посетители на града в разгара на председателството на Пловдив като Европейска столица на културата. Подобна прогноза обаче по-скоро не се оправда.
Традиционно лятото е най-удобният сезон за пътуване на чужденци, а и на нашенци от други градове. В повечето случаи посетителите трябва да отседнат за поне една вечер в града под тепетата или близкия район. Оказва се обаче, че нощувките, реализирани на територията на област Пловдив са спаднали с около 1% през месец юли. Всъщност отсядащите в Пловдив са се увеличи с около 4,5% спрямо юли 2018 до 51,7 хиляди души, ала очевидно престоят им в града под тепетата е по-кратък.
Предвид благоприятната тенденция, която трябваше да възникне във връзка с Пловдив 2019, хотелиерите са увеличили капацитетът на легловата база с над 10% в сравнение с юли 2018. Стаите обаче са останали сравнително празни, предвид че нощувките не са се увеличили. Общата заетост на леглата в местата за настаняване през юли едва 36%, като тя е най-висока в местата за настаняване с 4 и 5 звезди - 44.4%, следвана от тези с 3 звезди - 42.1% и с 1 и 2 звезди - 24.2%. Като цяло заетостта на леглата намалява спрямо юли 2018 г. с 3.6 процентни пункта.
През юли 2019 г. в областта са функционирали 226 места за настаняване с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване. Броят на стаите в тях е 5.4 хил., а на леглата - 10.6 хиляди. В сравнение с юли 2018 г. общият брой на местата за настаняване (функционирали през периода) се увеличават с 13.0%, а леглата в тях - с 10.1%. Общият брой на нощувките във всички места за настаняване възлиза на 116.1 хил., или с около 1% по-малко в сравнение със същия месец на предходната година, като 76.4 хил. от тях са реализирани от български граждани, a едва 39.7 хил. - от чужденци.
Най-много чужденци, посетили област Пловдив, са граждани на Израел - 13.4%, Испания - 10.7%, Турция - 7.8%, Германия - 6.9%, Франция - 6.0%, Италия - 4.4% и Обединено кралство - 4.3% от всички пренощували чужденци в областта.
Приходите от нощувки в област Пловдив също се спаднали с около 4,2%. През юли 2019 г. те достигат 5.2 млн. лв., като от чужди граждани те са 2.0 млн., а от български - 3.2 млн. лева. Чужденците са донесли с около 20,7% по-малко приходи на хотелите в града, докато нашенци са платили с около 11% повече.
Едва в края на годината ще може да бъде направена категорична оценка за туристическия наплив от гледна точка на настаняванията в хотелска база. Тогава ще са ясни данните за всички месеци и ще се прецени дали и как е повлияло председателството на Пловдив като Европейска столица на културата на хотелиерския бранш.
Още от категорията
Шенген вдигна границите за търговия, ще свали ли това цените на стоки и услуги у нас?