БНБ влоши прогнозата си за икономическия растеж на България спрямо очакванията , които имаше към края на първото тримесечие. За настоящата прогноза са използвани данни, налични към 24 май и оповестени и от Европейската централна банка, съобщава Дневник.
Актуалното очакване на централната банка е икономиката на България да се забави до 1.9% през 2022 г. и до 1.7% през 2023 г., след което да се ускори до 3.7% през 2024 г. Тази динамика ще се определя главно от нетния износ, чийто отрицателен принос се очаква да се увеличи през 2022 и 2023 г. и впоследствие да се свие значително през 2024 г., очаква институцията под влияние най-вече на времевия график на външното търсене на български стоки и услуги. Вътрешното търсене се предвижда да има съществен положителен принос за икономическата активност в страната през целия прогнозен хоризонт, се отбелязва в анализа.
Според него растежът на вътрешното търсене ще се определя главно от частното потребление през годината заради очакваното прогнозирано повишаване на реалния разполагаем доход на домакинствата. През 2023 г. пък се очаква вътрешното търсене да подкрепи икономическия растеж най-вече заради заложеното ускоряване на темпа на усвояване на средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Нарастването на производителността на труда и недостигът на работна сила се очаква да продължат да подкрепят растежа на заплатите в реално изражение в средносрочен хоризонт, което в комбинация с очакванията на БНБ за понижаване на икономическата несигурност в страната след 2022 г. ще стимулира разходите за потребление на домакинствата и те ще имат основен принос за динамиката на вътрешното търсене през 2024 г. Завишени са и прогнозите за инфлацията, като според базисния сценарий се очаква тя да отбележи ръст от 14.7% в края на 2022 г. и за нея ще допринасят всички основни групи стоки и услуги. Очаква се ускоряването на инфлацията през 2022 г. да се определя от по-високите международни цени в земеделието и енергетиката. Друг проинфлационен ефект се очаква от прогнозираното съществено увеличение на разходите за труд, от ръста на частното потребление, както и от ускоряването на инфлацията при промишлените стоки при основните търговски партньори на България. Административно определяните цени също се очаква да имат съществен положителен принос за общата инфлация главно поради включените в прогнозата повишения от 1 юли 2022 г. на цените на електроенергията, топлинната енергия и ВиК услугите.