Банките готвят масово повишение на такси и комисионни през октомври и няколко от големите трезори вече са пуснали предупреждения на сайтовете си за това.

Месечна такса по разплащателна сметка скача от 2,50 лв. на 3 лв. За обслужване на спестовна сметка - от 2 лв. на 2,50 лв. За внасяне на пари в брой - до 3000 лв. няма да се налага такса, но за повече ще се удържа процент. При теглене - таксите ще варират от 0,35% до 0,60%. На гише - таксите за вътрешнобанков превод се повишават от 1,50 лв. на 2 лв., а за междубанков - на 4 лв.

Онлайн услугите остават значително по-евтини. Има обаче уловка - някои трезори увеличават комисионните за плащания на сметки за комунални услуги. Някои от банките обявяват и вдигане на таксата за броене на монети - от 3% на 5%. Така, ако занесем да ни изброят 50 лв на стотинки - банката ще одържи вместо 1,5 лв. - 2,5 лв. От декември банките няма да могат да прибират солени такси за трансгранични плащания в евро. Нуждата да компенсират този приход е част от обяснението за поскъпването, смятат експерти.

Финансовият анализатор Стефан Христов обясни пред БНР, че банките се презастраховат, тъй като сме свидетели на доста промени през последните години като влизането в сила на нови регулации.

"Едната част от увеличението на таксите е свързана с банковите преводи в лева, като цяло банките се стараят да увеличат таксите, там където се изисква участието на служител на банката. Идеята е хората масово да започнат да използват онлайн и мобилно банкиране", каза Христов.

Друга причина за повишаването цената на банковите преводи е, че от декември влиза в сила нов регламент, който трябва да усредни плащанията в евро и плащанията в лева.

"Т.е. ако досега банката ви е вземала 3 лв. за превод в левове, трябва да ви взема 3 лв. и за превод в евро, който в момента е примерно 30-40, дори 100 лв. понякога", отбеляза експертът.

И допълни, че определени банки започват да работят като мобилни оператори от гледна точка на подвеждането на клиентите.

"Въпреки стремежа към орязване на разходите си и намаляване на физическите операции в офис, банките продължават да разширяват клоновата си структура, което е много странно", коментира финансовият анализатор.